Between norms and practice: an analysis of the EU'simplementation of women, peace and security agenda
Normlar ve uygulama arasında: AB'nin kadın, barış ve güvenlik gündemini uygulamasına ilişkin bir analiz
- Tez No: 983338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Strateji Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Kadın, Barış ve Güvenlik (WPS) gündeminin Avrupa Birliği (AB) dış ilişkilerinde uygulanmasını feminist güvenlik çalışmaları perspektifinden incelemektedir. Güvenlik kavramını yalnızca askeri tehditlerle sınırlamayan eleştirel güvenlik çalışmaları temelinde şekillenen bu tezde, AB'nin WPS gündemine yaklaşımı, kurumsal belgeler, politika planları ve uygulama mekanizmaları üzerinden değerlendirilmiştir. AB'nin normatif bir küresel aktör olarak WPS hedeflerine ulaşmadaki performansı, hem politika etkinliği hem de feminist perspektif çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırma, AB'nin kapsayıcı söylemlerine rağmen uygulamada tutarsızlıklar barındırdığını, AB politikalarının ülkeler arası farklılıklar nedeniyle etkisizleşebildiğini ve toplumsal cinsiyet eşitliğini araçsallaştıran bir yaklaşıma sıkıştığını ortaya koymaktadır. Ülke Düzeyinde Uygulama Planlarındaki değişkenlik ve toplumsal cinsiyet körü kurumsal mantığın devamlılığı, dönüşümü engellemektedir. Feminist perspektif çerçevesinde, mevcut kurumların dönüşüm potansiyeli sorgulanmış, yapısal eşitsizliklerin giderilmesi için radikal kurumsal yeniden tasarımlara ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda tez, AB'nin WPS gündeminin asıl amacına ulaşması için daha derinlikli bir kurumsal dönüşüm ve feminist yaklaşıma duyulan ihtiyacını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the implementation of the Women, Peace and Security (WPS) agenda in the European Union's (EU) external action through the lens of feminist security studies. Grounded in Critical Security Studies (CSS) that expand the concept of security beyond military threats, the thesis analyses how the EU integrates the WPS agenda through institutional strategies, policy frameworks, and implementation mechanisms. The research evaluates the EU's performance as a normative global power in advancing WPS goals, using both policy effectiveness and feminist critique as analytical tools. The findings reveal a gap between rhetoric and practice, demonstrating that despite its ambitious frameworks, the EU often adopts an instrumentalist approach to gender equality. The variability in Country Level Implementation Plans (CLIPs) and the persistence of gender blind institutional logics hinder transformative change. From a feminist perspective, the thesis argues that meaningful implementation of the WPS agenda requires not only transformation of existing gender dynamics but also a rethinking of institutional structure to address inequalities. Overall, the thesis highlights the need for a deeper institutional transformation and feminist vision in the EU's approach to WPS.