Geriatrik hastalarda weaning başarısının belirlenmesinde diyafram ultrasonu kullanımı ve solunum parametrelerinin değerlendirilmesi
Use of diaphragm ultrasound and evaluation of respiratory parameters in determining weaning success in geriatric patients
- Tez No: 983395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILMAZ AK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, mekanik ventilasyon desteği alan 65 yaş ve üzeri hastalarda weaning başarısını öngörmek için diyafram ultrasonu ile yapılan ölçümlerin etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu ölçümlerin klasik weaning parametreleri ile olan ilişkisini incelenerek klinik karar sürecine katkı sağlanması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza yoğun bakım ünitelerinde mekanik ventilasyon desteğinde takip edilen ve klinik olarak weaning kararı verilen 65 yaş ve üzeri 44 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, kronik hastalıkları, yoğun bakım yatış sebepleri, vital bulguları ve ventilatör parametreleri kaydedildi. Charlson komorbidite indeksi, SOFA ve APACHE II skorları hesaplandı. En az 30 en fazla 120 dakika PSV modunda PEEP≤8 ve PSV≤8 olacak şekilde spontan solunum denemesi (SBT) yapıldı. SBT sırasında hastalardan arteriyel kan gazı alındı. Başarılı bir şekilde SBT'yi geçen hastalarda planlanan weaningden önceki 24 saat içerisinde supin pozisyonda sağ hemidiyafragma tarafından karaciğer akustik penceresi kullanılarak diyafram ekskürsiyonu, inspiryum ve ekspiryum esnasındaki diyafram kalınlıkları ölçüldü. Diyafram kalınlaşma fraksiyonu hesaplandı. RSBI, P0.1, PaO2/FiO2, solunum sayısı, tidal volüm, dakika volüm ve dinamik kompliyans gibi diğer solunum parametreleri de not edildi. Ölçüm yapılan hastalardan ilgili yoğun bakım uzmanları tarafından uygun görülenler 24 saat içerisinde ekstübe edildi ve toplam mekanik ventilasyon süreleri kaydedildi. Takip eden 48 saat içerisinde tekrar entübasyon ya da non-invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı olan hastalar başarısız weaning grubuna, ihtiyacı olmayanlar başarılı weaning grubuna alındı. Bulgular: Başarılı ve başarısız weaning grupları arasında yapılan ultrasonografik diyafram ölçümleri karşılaştırıldığında inspiryum ve ekspiryum sırasındaki diyafram kalınlıkları, diyafram kalınlaşma fraksiyonu ve diyafram ekskürsiyonu değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edemedik. İki grup arasında P0.1, PaO2/FiO2, tidal volüm ve dakika volüm açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü. Sonuç: Klinikte ekstübasyon başarısının tahmin edilmesinde kullanılan birçok parametre bulunmaktadır. Bizim çalışmamızda weaning öncesi ultrasonografi kullanılarak yapılan diyafram kalınlıkları, DTF ve DE ölçümleri ile weaning başarısı arasında anlamlı bir ilişki tespit edemedik. Bunun yanında başarılı ve başarısız weaning grupları arasında P0.1, PaO2/FiO2, VT ve VE gibi geleneksel weaning parametreleri açısından anlamlı farklar olduğunu gördük. Bu hastalarda klasik solunum parametrelerinin weaning başarısını tahmin etmede etkili olduğu söylenebilir. Yaşlı hastalarda görülebilen patolojik ya da fizyolojik değişiklikler ve bunların diyafram fonksiyonu üzerindeki olası etkisi sebebiyle weaning başarısının tahmin edilmesinde ultrason kullanımı tek başına yeterli olmayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effectiveness of diaphragm ultrasound measurements to predict weaning success in patients aged 65 and over receiving mechanical ventilation support. In addition, it is aimed to contribute to the clinical decision-making process by examining the relationship between these measurements and classical weaning parameters. Materials and Methods: A total of 44 patients aged 65 years and older who were followed up with mechanical ventilation support in intensive care units and clinically decided to weaning were included in our study. Demographic characteristics, chronic diseases, reasons for intensive care unit admission, vital signs and ventilator parameters of the patients were recorded. Charlson comorbidity index, SOFA and APACHE II scores were calculated. Spontaneous breathing trial (SBT) was performed for a minimum of 30 and a maximum of 120 minutes in PSV mode with PEEP≤8 and PSV≤8. Arterial blood gas was removed from patients during SBT. In patients who successfully passed SBT, diaphragm thicknesses during diaphragm expansion, inspiratory and expiratory were measured using a liver acoustic window by the right hemidiaphragm in the supine position within 24 hours prior to the planned weaning. Diaphragm thickening fraction was calculated. Other respiratory parameters such as RSBI, P0.1, PaO2/FiO2, respiratory rate, tidal volume, minute volume and dynamic compliance were also noted. Patients who were deemed appropriate by the relevant intensive care specialists were extubated within 24 hours and the total mechanical ventilation times were recorded. Patients who needed re-intubation or non-invasive mechanical ventilation within the following 48 hours were included in the unsuccessful weaning group, and those who did not need it were included in the successful weaning group. Results: When ultrasonographic diaphragm measurements were compared between successful and unsuccessful weaning groups, we could not detect any statistically significant difference in diaphragm thickness during inspiration and expiration, diaphragm thickening fraction and diaphragm excursion values. There was a statistically significant difference between the two groups in terms of P0.1, PaO2/FiO2, tidal volume and minute volume. Conclusion: There are many parameters used in the clinic to estimate extubation success. In our study, we could not detect any significant relationship between diaphragm thickness, DTF and DE measurements made using ultrasonography before weaning and weaning success. In addition, we observed significant differences between successful and unsuccessful weaning groups in terms of traditional weaning parameters such as P0.1, PaO2/FiO2, VT and VE. It can be said that classical respiratory parameters are effective in predicting weaning success in these patients. Due to the pathological or physiological changes that can be seen in older patients and their possible effects on diaphragm function, the use of ultrasound alone may not be sufficient in predicting weaning success.