Akut iskemik inme hastalarında prognostik nutrisyonel indeksin hastane içi mortalite üzerine etkisi
  1. Tez No: 983397
  2. Yazar: MUHAMMET YAVUZ ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Malnütrisyonun, inme hastalarında prognozu olumsuz etkileyerek mortalite oranlarını artırdığı bilinmektedir (1). Bu çalışmada akut iskemik inme hastalarında Prognostik Nutrisyonel İndeks (PNİ) ile hastane içi mortalite arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Yöntem: Tek merkezli retrospektif çalışmamıza, 1 Ocak 2022 – 1 Ocak 2024 tarihleri arasında acil servise başvurup akut iskemik inme tanısı konulan uygun hastalar dahil edildi. Toplam 141 hastanın demografik verileri, klinik özellikleri, laboratuvar sonuçları ve hastane içi mortalite durumları kayıt altına alındı. PNİ, serum albümin düzeyi ve total lenfosit sayısı kullanılarak hesaplandı (2). İstatistiksel analizlerde uygun karşılaştırma testleri ve çok değişkenli regresyon modelleri kullanılarak PNİ değeri ile mortalite arasındaki ilişki değerlendirildi; p<0,05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 76±13 olup %52'si erkekti. Hastane içi mortalite oranı %21,4 (30 hasta) olarak saptandı. İnme nedeniyle ölen hastalarda giriş Glaskow Koma Skoru belirgin olarak daha düşük, NIH İnme Skoru ise daha yüksek bulundu (p<0,001). Bu hastalarda C-reaktif protein düzeyi sağ kalanlara kıyasla anlamlı derecede yüksekti (p<0,05) ve kritik bakım (yoğun bakım takibi ve mekanik ventilatör desteği) gereksinimi belirgin düzeyde fazlaydı (p<0,001). PNİ değerleri, yaşamını yitiren ve hayatta kalan hastalar arasında anlamlı fark göstermedi (ölümler: 48,94±9,27; yaşayanlar: 48,25±6,41; p>0,05). Çok değişkenli analizlerde de PNİ, mortalite için bağımsız bir öngörücü olarak saptanmadı. Sonuç: Bu çalışma, akut iskemik inme hastalarında PNİ'nin hastane içi kısa dönem mortaliteyi öngörmede anlamlı bir belirteç olmadığını göstermiştir. İnme hastalarının erken dönem risk değerlendirmesinde PNİ tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle klinik izlemde hastanın nörolojik durumunun ağırlığı ve yoğun bakım ihtiyacı gibi faktörlerin daha belirleyici olduğu görülmüştür. Nutrisyonel durumun prognostik etkisini daha iyi anlamak için geniş örneklemli ek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Malnutrition is known to adversely affect prognosis and increase mortality in stroke patients (1). In this study, we aimed to investigate the relationship between the Prognostic Nutritional Index (PNI) and in-hospital mortality in patients with acute ischemic stroke. Materials and Methods: This single-center retrospective study included eligible patients who presented to the emergency department between January 1, 2022 and January 1, 2024 and were diagnosed with acute ischemic stroke. A total of 140 patients were analyzed, and their demographic data, clinical characteristics, laboratory results, and in- hospital mortality outcomes were recorded. PNI was calculated using serum albumin levels and total lymphocyte counts (2). The relationship between PNI and mortality was evaluated using appropriate comparative tests and multivariate regression models, with a p-value < 0.05 considered statistically significant. Results: The mean age of the patients was 76±13 years, and 52% were male. The in-hospital mortality rate was 21,4% (30 patients). Patients who died had significantly worse neurological status on admission, with lower Glasgow Coma Scale scores and higher NIH Stroke Scale scores (p<0.001). They also had higher C-reactive protein levels (p<0.05) and markedly greater need for critical care (intensive care unit admission and mechanical ventilation, p<0.001) compared to survivors. PNI values did not differ significantly between non-survivors and survivors (deceased: 48.94±9.27; survivors: 48.25±6.41; p>0.05). In multivariate analysis, PNI was not identified as an independent predictor of mortality. Conclusion: This study demonstrated that the Prognostic Nutritional Index (PNI) is not a significant predictor of short-term in-hospital mortality in patients with acute ischemic stroke. PNI alone may not be sufficient for early risk assessment in stroke patients. Therefore, factors such as the severity of the patient's neurological condition and the need for intensive care appear to be more decisive in clinical follow-up. Further studies with larger sample sizes are needed to better understand the prognostic impact of nutritional status.