Akut iskemik inme hastalarında nütrisyonel durum kontrolü (CONUT) indeksinin kontakt aspirasyon yöntemi klinik sonlanımına etkisi
Effect of nutritional status control (CONUT) index on clinical outcome of contact aspiration method in acute ischemic stroke patients
- Tez No: 914342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN ATILGAN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: İnme, ani nörolojik semptomlar ve 24 saatten fazla sürebilen fonksiyon kaybıyla kendini gösterir ve bazen ölümle sonuçlanabilir. Bu çalışmanın amacı, akut inme sebebiyle girişimsel işlem yapılan hastaların işlem sonrası klinik sonlanımlarını belirlerken, Controlling Nutritional Status (CONUT) skoru'nun bu sonlanımlar üzerindeki etkisini incelemektir. YÖNTEM: Aralık 2019 ile Aralık 2022 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniğine akut iskemik inme nedeniyle müracaat eden mekanik trombektomi yapılan hastaların endovasküler tedavi sonrası klinik durumları, 90. gün mRS (modified Rankin Scale) skoru ve radyolojik sonlanım (mTICI 2b/2c/3) değerlendirilmiş ve CONUT (Controlling Nutritional Status) skorunun bu sonlanımlar üzerindeki etkisi retrospektif olarak araştırılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya 99 kadın, 96 erkek toplam 195 hasta alınmştır. Ortalama yaş 67,6±11,5' tir. Obezite ve DM olmaması, 24.saat NIHSS skorunun düşük olması, İv TPA uygulanması, kollateral akımın iyi olması, rekanalizasyon süresinin kısa olması, first pass ve pass sayısı az olması, arkus aorta tip 3 olmaması, mTICI 2b/2c/3 olması, HDL yüksek olması, CRP nötrofil ve monosit değerlerinin düşük olması, işlem sonrası kanama olmaması daha iyi sonlanımla ilişkili saptandı. Conut indeksine göre normal ve normal olmayan gruplarda doksanıncı gün mRS istatistiksel olarak anlamlı bir fark (p>0.05) gözlemlenmemiştir. SONUÇ: İnme hastalarında rekanalizasyon tedavilerinin başarısını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Malnütrisyon inme hastalarında hem premorbid hem de hastalık sonrası gelişen yaygın sorunlardan biridir. Gelecekte yapılacak çalışmalarda bu hastaların inme merkezine başvurusunda ve sonrasında beslenme durumlarının değerlendirilmesi, buna yönelik skorlar geliştirilmesi hastaların uzun dönemde prognozunun belirlenmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
AIM: Stroke presents with sudden neurological symptoms and functional loss lasting more than 24 hours, sometimes leading to death. The aim of this study was to determine the clinical outcomes of patients who underwent endovascular treatment for acute ischemic stroke and to investigate the effect of the Controlling Nutritional Status (CONUT) score on these outcomes. METHOD: This retrospective study included patients who presented to the Sakarya Education and Research Hospital Neurology Clinic between December 2019 and December 2022 and underwent endovascular treatment for acute ischemic stroke. The clinical status of the patients after the endovascular treatment, the modified Rankin Scale (mRS) score at 90 days, and radiological outcomes (mTICI 2b/2c/3) were evaluated. The effect of the CONUT (Controlling Nutritional Status) score on these outcomes was retrospectively investigated. RESULTS: A total of 195 patients, including 99 females and 96 males, were included in the study. The mean age was 67.6 ± 11.5 years. The absence of obesity and diabetes mellitus (DM), a lower NIHSS score at 24 hours, administration of intravenous tPA, good collateral circulation, short reperfusion time, low first-pass and pass numbers, absence of type 3 aortic arch, an mTICI 2b/2c/3 score, high HDL levels, and low CRP, neutrophil, and monocyte levels were associated with better outcomes. According to the Conut index, no statistically significant difference was observed in the 90-day mRS-death rates between the normal and abnormal groups (p>0.05). CONCLUSION: Many factors influence the success of reperfusion therapies in stroke patients. Malnutrition is a common problem in stroke patients, both premorbid and after the onset of the disease. Future studies evaluating the nutritional status of these patients at the time of presentation to stroke centers and developing scoring systems for this purpose will contribute to determining the long-term prognosis of stroke patients.