Soğuk püskürtme yöntemi ile karbon nanotüp takviyeli metal kompozit tabaka oluşturulması
Production of carbon nanotube reinforced alumi̇num composite coating via cold spraying
  1. Tez No: 983406
  2. Yazar: MUSTAFA BATUHAN YILANÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
Özet
Günümüzde saf ve fonksiyonlandırılmış karbon nanotüplerin gelişmiş özellikleri birçok uygulama alanında ilgi odağı haline gelmektedir. Karbon nanotüpler yüksek yüzey alanı, elektriksel özellikleri, güçlü mekanik yapıları ve kimyasal özellikleri ile elektronik, enerji ve sensör uygulamalarında, katkı maddesi olarak yapısal malzemelerde, kimyasal sensörler ve medikal uygulamalarda kullanılmaktadır. Karbon nanotüplerin bu özellikleri sayesinde metaller, seramikler ve polimerler için uygun takviye malzemeleri olabileceğini göstermişlerdir. Bu çalışmada temel olarak yeni bir püskürtmeli kurutma yöntemi ve püskürtmeli kurutucu parametre seçimi kullanılarak kompozit parçacık üzerindeki karbon nanotüplerin dağılımının optimizasyonunun yanı sıra metal nanokompozit tozunun soğuk püskürtme yöntemiyle metal plaka üzerine biriktirilmesi sağlanmıştır. Çalışma kapsamında kaplanılacak altlık malzemesi olarak alüminyum malzeme olarak seçilmiştir. Altlık üzerinde soğuk püskürtme yöntemiyle üretilen alüminyum ve kurşun içerikli nanokompozit tozlar ile kaplamalar oluşturulmuştur. Numuneler metalografik muayene, elektrik iletkenliği ve sertlik deneylerine tabi tutularak elde edilen sonuçlar incelenmiş ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the advanced properties of pure and functionalized carbon nanotubes are becoming the focus of attention in many application areas. Carbon nanotubes are used in electronics, energy and sensor applications, as additives in structural materials, chemical sensors and medical applications, with their high surface area, electrical properties, strong mechanical structure and chemical properties. Thanks to these properties, carbon nanotubes have been shown to be suitable reinforcement materials for metals, ceramics and polymers. This study basically uses a new spray drying method and spray dryer parameter selection to optimize the distribution of carbon nanotubes on the composite particle, as well as to deposit the metal nanocomposite powder on the metal plate by cold spraying method. Aluminum was chosen as the substrate material to be coated within the scope of the study. Coatings were created on the substrate with nanocomposite powders containing aluminum and lead. The samples were subjected to metallographic examination and hardness tests and the results were examined.