Planlı sahalarda tarımsal niteliği korunacak alanlarda plan uygulama araçlarının geliştirilmesi
Development of planni̇ng implementati̇on tools in agricultural conservati̇on areas within planned zones
- Tez No: 983424
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Tarım arazileri sürdürülebilir kalkınma ve gıda güvenliği bağlamında korunması gereken stratejik alanlardır. Ağırlıklı olarak kırsal bölgelerde yer alan tarım arazilerine, tarımsal niteliği korunacak alan (TNKA) adı altında planlı sahalarda da sıkça rastlamak mümkündür. Planlı sahalarda başta arazi ve arsa düzenlemesi (AAD) yöntemi olmak üzere çeşitli plan uygulama araçları kullanılmakta, ancak bu yöntemlerin uygulanması sırasında TNKA'lar düzenleme alanları dışında bırakılmaktadır. Bu durum planın bütüncül olarak uygulanmamasına, diğer taraftan TNKA'lara isabet eden taşınmazların tarımsal ölçütlere göre düzenlenmemesine yol açmaktadır. Bu tez çalışması TNKA içeren planlı sahalarda yürütülen AAD çalışmalarında tarım arazileri sürece dâhil edilerek yöntemin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda seçilen örnek pilot bölgede TNKA'lar, çoklu bölgeli düzenleme sahası başta olmak üzere, çeşitli karma yaklaşımlar dikkate alınarak AAD'ye konu edilmiştir. Önerilen modelde parselasyon haritalarında TNKA'lara isabet eden taşınmazların yeniden düzenlenmesinde kırsal arazilerde geçerli olan ilkeler ve ölçütler kullanılmıştır. Uygulama sonucu yapı adaları ve tarım arazileri tek bir uygulamaya konu edilmiştir. Kesinti miktarı yapı adaları için azami %45, tarım arazileri için %10 ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca yapı adaları için çoklu bölgeli dağıtım modeli tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agricultural lands are strategic areas that must be protected in the context of sustainable development and food security. Located primarily in rural areas, agricultural lands are also frequently found in planned areas designated as Agricultural Conservation Areas (ACA). Various plan implementation tools, primarily the Land Readjustment (LR) method, are used in planned areas. However, during the implementation of these methods, ACAs are excluded from the adjustment zones. This situation leads to a failure to implement the plan holistically and, moreover, to regulate properties falling within ACAs according to agricultural criteria. This thesis aims to develop the method by including agricultural lands in the LR studies conducted in planned areas containing ACAs. In this context, ACAs in the selected pilot region were subjected to LR by considering various hybrid approaches, particularly the multi-zone adjustment area. The proposed model utilizes the principles and criteria applicable to rural lands in the reorganization of properties falling within the TNKAs on the parcelling maps. As a result, building blocks and agricultural lands were subject to a single application. The deduction amount was limited to a maximum of 45% for building blocks and 10% for agricultural land. Furthermore, a multi-zone distribution model was preferred for building blocks.