Değirmendere deresi etki alanındaki deniz sedimanlarındametal kirliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of metal pollution in marine sediments in the affectarea of degirmendere stream
  1. Tez No: 983440
  2. Yazar: HAKAN ALPASLAN KARAGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Değirmendere deresinin etkisi altındaki bölgede belirlenen sekiz istasyondaki sediman örneklerinde metal/metaloid zenginleşme düzeylerinin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Örneklemeler, Ağustos (2022) ve Nisan (2023) aylarında Ekman grap ile yapılmıştır. Çalışma kapsamında elementlerin istasyonlara bağlı alansal dağılımları belirlenmiş, zenginleşme faktörü (EF) ve sediman kalite kılavuzları (SQG'ler) esas alınarak limit değerler ile karşılaştırılmıştır. Metal/metaloid konsantrasyonlarının sediman örneklerindeki derişim aralıkları (mg/kg kuru ağırlık cinsinden) Ni (22,5–47,4), Co (16,9–21,1), Pb (31–51,7), Cd (0,3–0,8), Cr (75,7–95,5), As (5,8–8,9), Cu (44,9–59,8), Zn (102,7–156,3), Li (8,2–12,9), Gd (4,2– 7,1), Ba (344–1006,3), Sr (529,5–1077,9), Mn (688,6–1007,4) olarak tespit edilmiştir. Ni ve Fe haricindeki tüm elementlerin istasyonlar arasındaki farklılıklarının istatistiksel açıdan önemli olduğu tespit edilmiştir (p<0.05). Zenginleşme düzeylerinin değerlendirilmesinde zemin değer olarak lokal veriler kullanıldığında yalnızca iki istasyonda Cd açısından düşük düzeyde bir zenginleşme gözlenmiştir. Sediman kalite kılavuzlarıyla karşılaştırıldığında ise ölçülen element düzeylerinin genel olarak eşik değerlerin altında kaldığı ve önemli bir ekotoksikolojik risk oluşturmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the enrichment levels of metals/metalloids in sediment samples collected from eight stations located in the area influenced by the Değirmendere. Within the scope of the study, the spatial distributions of the elements across the stations were examined, enrichment factors (EF) were calculated, and the obtained values were compared with the threshold values specified in sediment quality guidelines (SQGs). The concentration ranges of metals/metalloids in the sediment samples (mg/kg dry weight) were determined as follows: Ni (22,5–47.4), Co (16,9–21,1), Pb (31–51,7), Cd (0,3–0,8), Cr (75,7–95,5), As (5,8–8,9), Cu (44,9–59,8), Zn (102,7–156,3), Li (8,2–12,9), Gd (4,2–7,1), Ba (344–1006,3), Sr (529,5–1077,9), and Mn (688,6–1007,4). Except for Ni and Fe, the differences in concentrations of all elements among the stations were found to be statistically significant (p<0.05). When local background values were used for the evaluation of enrichment levels, only two stations exhibited a low degree of enrichment for Cd. Comparison with sediment quality guidelines (SQGs) indicated that the measured concentrations were generally below threshold values and did not pose a significant ecotoxicological risk.