Küçük hücreli dışı akciğer karsinomu (KHDAK) olgularında tümör hücrelerinde immünohistokimyasal yöntemler kullanılarak CD9, CD63 ve CD81 ekpresyonu ile eksozomal proteinlerdeki ekspresyon derecesinin histopatolojik verilerle karşılaştırılarak prognoz üzerindeki etkisinin araştırılması
Evaluation of the prognostic impact of CD9, CD63, and CD81 expression in tumor cells and exosomal protein expression levels in non-small cell lung carcinoma (NSCLC) cases by comparison with histopathological findings using immunohistochemical techniques
- Tez No: 983449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BÜYÜKPINARBAŞILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, hücre adezyonu, migrasyonu ve eksozomal iletişim süreçlerinde önemli işlevlere sahip tetraspanin ailesi üyeleri olan CD9, CD63 ve CD81 proteinlerinin küçük hücreli dışı akciğer karsinomu (KHDAK) olgularındaki immünohistokimyasal ekspresyon düzeylerini ve bu belirteçlerin çeşitli histopatolojik parametrelerle ilişkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde tanı almış 465 KHDAK hastasına ait tümör dokuları incelenmiş; CD9, CD63 ve CD81 ekspresyonları immünohistokimyasal olarak analiz edilmiş ve klinik-patolojik prognostik göstergelerle ilişkileri istatistiksel olarak araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmada, CD9 ve CD63 ekspresyonlarının kadın hastalarda anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır. Buna karşın her iki belirtecin ekspresyon düzeylerinin; bronş ilişkisi, tümör nekrozu, perinöral invazyon, lenf nodu metastazı ve atrium invazyonu bulunan olgularda belirgin biçimde azaldığı gösterilmiştir. Ek olarak, CD9 ekspresyonu plevra, perikard, göğüs duvarı ve fissür invazyonu olan hastalarda anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. CD63 H-skoru, plevral tutulum gösteren olgularda daha düşük olup; artmış stromal desmoplazi ile birlikte CD63 ekspresyonunda anlamlı azalma gözlenmiştir. Her iki belirteçte de ileri pT evreleri ile ekspresyon azalması dikkat çekmektedir. Tümör tipleri açısından değerlendirildiğinde, CD9 ve CD63 ekspresyonlarının en yüksek adenokarsinomlarda olduğu belirlenmiştir. Öte yandan CD81 ekspresyonunun, tümör çapı ve pT evresiyle pozitif korelasyon gösterdiği; ayrıca bronş ilişkisi, fissür invazyonu, multiple tümör varlığı ve lenfovasküler, perinöral ve plevra/perikard invazyonu gibi yayılım paternlerinde anlamlı artış sergilediği saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamız tetraspanin ekspresyonlarının KHDAK'de prognostik parametrelerle güçlü ilişkiler taşıdığını ve literatürde sınırlı ele alınmış anatomik invazyon örüntüleriyle de bağlantılı olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the immunohistochemical expression levels of the tetraspanin family members CD9, CD63, and CD81 in non-small cell lung carcinoma (NSCLC). These markers are known to play fundamental roles in cell adhesion, migration, and exosome-mediated intercellular communication, and their associations with key histopathological prognostic parameters were systematically investigated. Materials and Methods: The tumor tissues of 465 patients which diagnosed as NSCLC in our institution were examined. CD9, CD63, and CD81 expression levels were assessed immunohistochemically, and their correlations with clinicopathological prognostic parameters were statistically analyzed. Results: CD9 and CD63 expression levels were found to be significantly higher in female patients. In contrast, both markers demonstrated markedly reduced expression in cases with bronchial involvement, tumor necrosis, perineural invasion, lymph node metastasis, and atrium invasion. Additionally, CD9 expression was significantly decreased in patients with pleura, pericardium, chest wall, and fissure invasion. CD63 H-score was lower in cases exhibiting pleural involvement, and a significant reduction in CD63 expression was also observed in association with increased stromal desmoplasia. Both markers showed decreased expression in advanced pT stages. With respect to tumor histology, CD9 and CD63 expression levels were highest in adenocarcinoma cases. Conversely, CD81 expression demonstrated a positive correlation with tumor size and pT stage and showed significant upregulation in relation to bronchial involvement, fissural invasion, multiple tumor presence, and dissemination patterns such as lymphovascular, perineural, and pleura/pericardium invasion. Conclusion: Our findings indicate that tetraspanin expression profiles exhibit strong associations with prognostic variables in NSCLC and may also be linked to distinct patterns of anatomical invasion, a topic that remains insufficiently addressed in the current literature.