Zor entübasyon tahmininde modifiyemallampati, tiromental mesafe, sternomental mesafe, boy uzunluğunun tiromental mesafeye oranı ve üst dudak ısırma testlerinin karşılaştırılması
Comparison of modified mallampati, thyromental distance,sternomental distance, height-to-thyromental distance ratio,and upper lip bite test in predicting difficult intubation
  1. Tez No: 983448
  2. Yazar: ONUR CANER EFE
  3. Danışmanlar: DR. MEHTAP ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Zor entübasyon, perioperatif hipoksemi, travma, aspirasyon ve kardiyovasküler instabilite dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlarla ilişkili olup, anestezi pratiğinde öngörülmesi en kritik ancak en güç konulardan biridir. Bu çalışmada, elektif cerrahi geçiren yetişkin hastalarda yaygın olarak kullanılan beş preoperatif hava yolu değerlendirme testinin— Modifiye Mallampati Testi (MMT), Tiromental Mesafe (TMM), Sternomental Mesafe (SMM), Üst Dudak Isırma Testi (ÜDİT) ve Boy-Tiromental Mesafe Oranı (B/TMM)—zor entübasyonu öngörmedeki tanısal performansını değerlendirmek ve karşılaştırmak amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu prospektif ve tek merkezli gözlemsel çalışmaya, genel anestezi altında elektif cerrahi geçiren 18-75 yaş arası 200 yetişkin hasta dahil edilmiştir. Preoperatif değerlendirmede MMT, TMM, SMM, ÜDİT ve B/TMM standart protokole göre ölçülmüş; entübasyon sırasında glottik görünüm Cormack–Lehane (CL) sınıflandırmasına göre derecelendirilmiştir. CL derece III–IV zor entübasyon olarak kabul edilmiştir. Testlerin tanısal performansı duyarlılık, özgüllük, pozitif/negatif öngörü değerleri ve ROC eğrisi altında kalan alan (AUC) kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca zor entübasyon için bağımsız risk faktörlerini belirlemek amacıyla çok değişkenli lojistik regresyon analizi yapılmıştır. BULGULAR: Zor laringoskopi insidansı %23,5 olarak bulunmuştur. Beş test içinde en yüksek genel öngörü performansı MMT'ye aitti (AUC=0.701; duyarlılık %53,2; özgüllük %77,1). SMM orta düzeyde bir AUC değeri sergilemiş (AUC=0.625) ve yüksek özgüllük göstermiştir (%87,6). ÜDİT, tanısal olarak en yüksek özgüllüğe sahip test olmasına rağmen (%96,1) duyarlılığı oldukça düşüktü (%10,6). TMD (AUC=0.612) ve B/TMM (AUC=0.635) ise yalnızca orta düzeyde tanı gücü göstermiştir. Çok değişkenli analizde MMT, SMM ve ÜDİT zor entübasyon için bağımsız prediktör olarak saptanmıştır (p<0.05). Cinsiyet zor entübasyonla ilişkili bulunmuş olup erkeklerde insidans anlamlı olarak daha yüksekti (p<0.05). viii SONUÇ: Preoperatif testlerin hiçbiri tek başına zor entübasyonu yüksek doğrulukla öngörememektedir; ancak MMT, SMM ve ÜDİT birlikte değerlendirildiğinde prediktif güç belirgin şekilde artmaktadır. Çalışmamız, zor entübasyonun öngörülmesinde çok boyutlu bir yaklaşımın gerekliliğini ortaya koymakta ve özellikle Mallampati değerlendirmesine boyun hareketliliği (SMM) ve mandibular protrüzyon (ÜDİT) ölçümlerinin eklenmesinin klinik fayda sağladığını göstermektedir. Gelecekte geniş örneklemli ve çok merkezli çalışmalar ile kombine risk modellerinin geliştirilmesinin, preoperatif hava yolu değerlendirmesinin doğruluğunu artırabileceğini düşünmekteyiz. Anahtar Kelimeler Zor entübasyon; hava yolu değerlendirmesi; Modifiye Mallampati Testi; tiromental mesafe; sternomental mesafe; üst dudak ısırma testi; boy-tiromental mesafe oranı; Cormack–Lehane; preoperatif değerlendirme; hava yolu yönetimi; anestezi.
Özet (Çeviri)
Objective: Difficult endotracheal intubation remains one of the most critical challenges in anesthesia practice and is associated with hypoxemia, airway trauma, aspiration, cardiovascular instability, and increased perioperative morbidity and mortality. This prospective study aimed to evaluate and compare the diagnostic performance of five commonly used preoperative airway assessment tests—Modified Mallampati Test (MMT), Thyromental Distance (TMD), Sternomental Distance (SMD), Upper Lip Bite Test (ULBT), and Height-to-Thyromental Distance Ratio (HT/TMD)—in predicting difficult intubation in adult patients undergoing elective surgery. Methods: A total of 200 adult patients 18-75 ages undergoing elective procedures under general anesthesia between were prospectively included. Preoperative airway assessment was performed using standardized measurement protocols for MMT, TMD, SMD, ULBT, and HT/TMD. During laryngoscopy, glottic visualization was graded using the Cormack–Lehane (CL) scale, with Grades III–IV defined as difficult intubation. Diagnostic accuracy was evaluated using sensitivity, specificity, predictive values, and area under the ROC curve (AUC). Multivariate logistic regression was used to identify independent predictors of difficult intubation. Results: The incidence of difficult laryngoscopy was 23.5%. Among all tests, MMT showed the highest overall predictive performance (AUC=0.701; sensitivity 53.2%; specificity 77.1%). SMD demonstrated moderate predictive value (AUC=0.625) and high specificity (87.6%). ULBT exhibited the highest specificity (96.1%) but very low sensitivity (10.6%). TMD (AUC=0.612) and HT/TMD (AUC=0.635) showed only moderate discriminatory ability. Multivariate analysis revealed MMT, SMD, and ULBT as independent predictors of difficult intubation (p<0.05). Male sex was significantly associated with increased incidence of difficult intubation, whereas age, BMI, and ASA class were not. x Conclusion: No single bedside test reliably predicts difficult intubation with high accuracy; however, a combined assessment incorporating MMT, SMD, and ULBT substantially improves predictive performance. The findings support a multidimensional preoperative airway evaluation strategy that integrates oropharyngeal visualization, cervical mobility, and mandibular protrusion. Future multi-center studies and development of composite riskscoring models may further enhance the accuracy and clinical utility of airway prediction tools. Keywords Difficult intubation; airway assessment; Modified Mallampati Test; thyromental distance; sternomental distance; Upper Lip Bite Test; height-to-thyromental distance ratio; Cormack– Lehane classification; preoperative evaluation; airway management; anesthesia.