Mimarlık temsili olarak expo
Expo as a representation of architecture
- Tez No: 983474
- Danışmanlar: PROF. DR. ASU BEŞGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Mimarlık, mekân üretiminin ötesinde, toplumsal, kültürel ve ideolojik değerlerin taşıyıcısı olan bir temsil aracıdır. Bu bağlamda mimarlık nesnesi, ait olduğu dönemin düşünsel ve biçimsel çerçevesini yansıtan bir anlam katmanına sahiptir. Özellikle Expo'lar gibi uluslararası organizasyonlarda yer alan mimarlık nesneleri, ulusal kimliği, modernleşme ideolojisini ve kültürel politikaları mekânsal düzlemde görünür kılmaktadır. Buradan hareketle bu çalışma, Expo organizasyonlarındaki mimarlık nesnelerine odaklanmaktadır. Çalışma, mimarlık pratiğiyle mimarlık kuramı arasında ilişki kurmayı hedefleyen bir yöntem önerisi olarak kurgulanmıştır. Kuramsal çerçevede, Erwin Panofsky'nin ikonografik ve ikonolojik sanat eleştirisi yöntemi temel alınmış; mimarlık nesnesi,“nesne-özne-ortam ilişkiselliği”bağlamında geliştirilen üç aşamalı bir analiz yöntemiyle okunmuştur. Önerilen yöntemde, bir bağlam oluşturmak ve mimarlık nesnesini bu bağlamla ilişkili olarak tartışmaya açmak hedeflenmiştir. Bu bağlam; hem nesneyi üreten öznenin tüm pratikteki edimini hem de nesnenin üretildiği zamanın başat mimarisini referans olarak almaktadır. Nesnenin var olduğu zamanın, var olma nedenini barındırdığı kabulü ile yola çıkılan bu çalışmada, nesne-özne-ortam ekseni üzerinden mimarlık nesnesi bağlamın içinde okunmaktadır. Bu doğrultuda 20. yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti'nin Expo'larda yer alan mimarlık nesneleri; bağlamsal ilişkiler üzerinden değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Architecture is more than just the production of space; it is a representation of social, cultural and ideological values. In this context, the architectural object has a layer of meaning that reflects the intellectual and formal framework of the period to which it belongs. Especially, architectural objects in international organisations such as Expos spatially demonstrate national identity, modernisation ideology and cultural policies. This study focuses on architectural objects in Expo organisations. The thesis is constructed as a methodological proposal that aims to establish a relationship between architectural practice and architectural theory. Within the theoretical framework, Erwin Panofsky's iconographic and iconological art criticism method has been based; the architectural object has been analysed using a three-stage analysis method developed within the context of the“object-subject-environment relationality”. The proposed method aims to establish a context and to discuss the architectural object in relation to this context. This context references all the practices of the subject that produced the object and the dominant architecture of the time when the object was produced. In this study, the architectural object is read within the context through the object-subject-environment axis. In this regard, the architectural objects of the Republic of Turkey at Expos in the 20th century are considered through contextual relationships.