Sınıf II kavitelerde bulk-fill kompozitlerin marjinal adaptasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of marginal adaptation of bulk-fill composites in class II cavities
- Tez No: 983505
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KARADAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, iki farklı bulk fill kompozit ve bir adet konvansiyonel kompozit materyalin farklı adeziv stratejiler ile uygulanması sonrasında marjinal adaptasyon performanslarını, yaşlandırma öncesi ve sonrası dönemde değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 60 adet insan molar dişi, mesial ve distalde hazırlanan standart Sınıf II kutu kavite preparasyonları sonrası rastgele altı gruba ayrıldı. Üç farklı kompozit (SonicFill 3, Filtek Bulk Fill Flowable, Filtek Z250) materyal G2-Bond Universal adezivin iki farklı uygulama stratejisi ile kavitelere uygulandı. Yaşlandırma protokolü öncesi ve sonrasında marjinal adaptasyon, stereomikroskop ve fotoğraf analizleri ile değerlendirildi. Ayrıca, FDI kriterlerine göre restorasyonlar göz ve dental loop ile incelendi. Veriler non-parametrik testler kullanılarak analiz edildi (p <0,05). Bulgular: Hem yaşlandırma öncesi hem de sonrası yapılan marjinal adaptasyon değerlendirmelerinde kompozit rezin tipleri ve adeziv stratejileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı (p>0,05). Z250 ve Sonic Fill gruplarında her iki adeziv strateji ile yaşlandırma sonrası marjinal adaptasyonda anlamlı bozulma saptanırken (p<0,05), Filtek Bulk Fill Flowable grubunda etch and rinse uygulanan örneklerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlemlenmedi (p>0,05). FDI kriterlerine göre yapılan değerlendirmelerde de tüm materyaller ve adeziv stratejiler arasında benzer skorlar gözlendi. Kullanılan ölçüm ve değerlendirme yöntemleri arasında da istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (P>0,05). Sonuç: Çalışmanın bulguları, test edilen kompozit rezin materyallerin ve farklı adeziv uygulama stratejilerinin marjinal adaptasyon açısından benzer performans sergilediğini ortaya koymuştur. Kullanılan kapsamlı yaşlandırma protokolü sonrasında marjinal adaptasyonda anlamlı düzeyde bozulma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the marginal adaptation performance of two different bulk-fill composites and one conventional composite material applied with different adhesive strategies, both before and after aging. Material and Methods: A total of 60 extracted human molar teeth were randomly divided into six groups after preparation of standardized Class II box cavities on the mesial and distal surfaces. Three different composite materials (SonicFill 3, Filtek Bulk Fill Flowable, Filtek Z250) were appliedd to cavities usin G2-Bond Universal adhesive with two different application strategies. The aging protocol included thermal cycling, immersion in tea, and tooth brushing simulation. Marginal adaptation was assessed using stereomicroscopy and photographic analysis, and additionally, visual and dental loupe examinations were performed according to the FDI criteria. A significance level of p<0,05 was set for statistical analyses. Results: No statistically significant differences were observed between composite resin types or adhesive strategies in terms of marginal adaptation, both before and after aging (p>0,05). In Z250 and SonicFill groups, a significant deterioration in marginal adaptation was observed after aging with both adhesive strategies (p<0,05), whereas no significant change was found in the Filtek Bulk Fill Flowable group with the etch-and-rinse strategy (p>0,05). According to the FDI criteria, all materials and adhesive strategies exhibited comparable clinical performance. Similarly, no statistically significant differences were found among the different evaluation methods (p>0,05). Conclusion: The findings of this study indicate that the tested composite resins and adhesive strategies demonstrated comparable performance in terms of marginal adaptation. However, the comprehensive aging protocol resulted in a significant deterioration of marginal adaptation. These results suggest that flexibility exists in the selection of materials for clinical applications, while also emphasizing the importance of considering the potential impact of aging on restoration longevity.