Atmosferik su hasadı yapılan biyo-ilhamlı bina kabuğunun araştırılması
Research for a bio-inspired building envelope with atmospheric water harvesting
  1. Tez No: 983520
  2. Yazar: ŞEYMA ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA TOKUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan küresel ısınma, enerji kaynaklarının tüketimi, kirlilik gibi önüne geçilmesi güç sorunlarda yapılı çevrenin payı yadsınamayacak derecededir. Bu nedenle, mevcut kaynakların tüketimini azaltmak için doğadan ilham alan sürdürülebilir yaklaşımlar mimarlık disiplininde dikkate alınmaya başlanmıştır. Sürdürülebilirlik stratejileri, mimari tasarımlara yön vermeye başlasa da özellikle küresel sorunlardan biri olan su kıtlığına karşı sunduğu çözüm önerilerinin yetersizliği dikkat çekmektedir. Bu çalışma kapsamında, literatürdeki bilgiler ışığında doğadaki canlıların hayatta kalma stratejileri ve su kıtlığına çözüm önerisi olarak ilham oldukları mimari tasarımlar incelenmiştir. İncelenen çalışmalardan referansla atmosferik su hasadı yapan biyo-ilhamlı bir cephe paneli önerisinde bulunmak ve panelin verimliliğini test etmek bu tezin amacıdır. Panel tasarımı kaktüslerin ve Namibya çöl böceğinin su hasadı stratejilerinden ilham alınmıştır ve bu canlıların yüzey özellikleri panel tasarımının parametrelerini belirlemiştir. Rhinoceros-8 programının Grasshopper eklentisi kullanılarak tasarlanan paneller mimari projelerdeki güncel yapım teknolojilerinin ve malzemelerin araştırılması sonucunda hem seri üretim kolaylığı hem de ekonomik olması nedeniyle ile üç boyutlu (3B) baskı teknolojisi kullanılarak PLA malzemesinden üretilmiştir. Deney ortamında test edilen prototipler ile topografik yüzey değişiminin ve TiO2 içeren epoksi ile kaplanarak hidrofilik (HL) yüzey özelliklerinin su hasat etmeye etkisi gözlemlenmiştir. Sonuçta, biyo-ilhamlı panel tasarımlarının düz bir panele oranla atmosferik su hasadı konusunda daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Dahası, yüzeyin TiO2 içeren epoksi ile kaplanması su hasat etme performasını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The built environment plays an undeniable role in today's insurmountable problems such as increasing global warming, energy consumption, and pollution. Therefore, sustainable approaches inspired by nature to reduce the consumption of existing resources have begun to be considered in the architectural discipline. While sustainability strategies are beginning to guide architectural designs, the inadequacy of their proposed solutions to water scarcity, a global problem, is particularly noteworthy. This study examines the survival strategies of natural organisms and the architectural designs they inspire as solutions to water scarcity, in light of information from the literature. Drawing on these studies, this study aims to propose a bio-inspired façade panel that harvests atmospheric water and to test its efficiency. The panel design was inspired by the water-harvesting strategies of cacti and the Namibian desert beetle, and the surface properties of these organisms determined the panel design parameters. The panels, designed using the Grasshopper plugin of the Rhinoceros-8 program, were manufactured from PLA material using three-dimensional (3D) printing technology, due to research into current construction technologies and materials used in architectural projects, because of their ease of mass production and affordability. The effects of topographic surface modification and hydrophilic surface properties, achieved by coating the prototypes with TiO2-containing epoxy in an experimental environment, on water harvesting were observed with experiments. Consequently, bio-inspired panel designs were observed to be more successful in atmospheric water harvesting than flat panels. Furthermore, coating the surface with TiO2-containing epoxy increased water harvesting performance.