Computational procedures to analyse factors affecting software product innovation
Yazılım ürünü inovasyonunu etkileyen faktörlerin hesaplamalı yöntemler ile analizi
- Tez No: 983521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU FELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde yazılım sektörü, yoğun rekabet, hızlı teknolojik değişimler ve müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin çeşitlenmesi nedeniyle güçlü bir inovasyon baskısı altındadır. Yazılım ürünlerinde inovasyon, firmaların sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmesi ve pazar payını artırması açısından oldukça yüksek öneme sahiptir. Bu çalışma, yazılım firmalarındaki inovasyon dinamiklerini anlamaya yönelik sistematik bir analiz sunmaktadır. Literatür taraması, akademik görüşler ve sektör uzmanlarının değerlendirmeleri sonucunda 33 faktör belirlenmiştir. Faktörler arasındaki karmaşık ilişkileri incelemek amacıyla uzmanlardan çevrimiçi anket yoluyla bu faktörlerin inovasyona etkileri konusunda değerlendirmeler toplanmıştır. Elde edilen veriler, Schneider algoritması kullanılarak otomatik bir Bulanık Bilişsel Harita (FCM) oluşturulmasında kullanılmıştır. Bu etkileşimler ve anket yoluyla uzmanlardan toplanan verilerden hesaplanan başlangıç ağırlıkları kullanılarak FCM simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Bulgular, açık inovasyonun uygulanması, dış paydaşlarla iş birliği düzeyi ve sektörün dinamizminin en etkili faktörler olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, organizasyonun bulunduğu şehrin büyüklüğü, üniversite mezunu sayısı ve iş fırsatları düzeyi gibi çevresel koşullar en düşük öneme sahip bulunmuştur. Bu sonuçlar, yazılım ürünü inovasyonu ekosisteminin gizli dinamiklerini ortaya koymakta ve yazılım firmaları ile sektör uygulayıcılarına daha etkili inovasyon stratejileri geliştirmede yol göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the software industry is under intense pressure to innovate due to fierce competition, rapid technological changes, and diversifying customer needs and expectations. Innovation in software products is of paramount importance for companies to gain a sustainable competitive advantage and increase their market share. This study provides a systematic analysis aimed at understanding the dynamics of innovation in software companies. A literature review, academic opinions, and industry expert assessments identified 33 factors. To examine the complex relationships between these factors, experts were surveyed online to gather their assessments of the factors' impact on innovation. The data obtained was used to automatically generate a Fuzzy Cognitive Map (FCM) using the Schneider's algorithm. The FCM simulation was performed using the interactions and initial weights calculated from the data collected from experts via the survey. The findings indicate that the implementation of open innovation, the level of collaboration with external stakeholders, and the dynamism of the sector are the most influential factors. In contrast, environmental conditions such as the size of the city where the organization is located, the number of university graduates, and the level of job opportunities were found to be of the least importance. These results reveal the hidden dynamics of the software product innovation ecosystem and are expected to guide software companies and industry practitioners in developing more effective innovation strategies.