Design and simulation of a cascaded PI and fuzzy logic controlled buck–boost converter for PMDC motor speed regulation
PMDC motor hız regülasyonu için kademeli PI ve bulanık mantık kontrollü buck–boost dönüştürücünün tasarımı ve simülasyonu
  1. Tez No: 983532
  2. Yazar: FATOUMA HASSAN ELMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, bir Kalıcı Mıknatıslı Doğru Akım (PMDC) motorunu besleyen buck–boost DC–DC dönüştürücüsünün modellenmesi ve yönetimini incelemekte; kademeli kontrol yapıları kullanılarak sağlam bir hız düzenlemesinin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Bu kapsamda iki kontrol tekniği geliştirilmiş ve değerlendirilmiştir: geleneksel Oransal–Türevsel (PI–PI) denetleyici ile hibrit Oransal–Türevsel–Bulanık Mantık Denetleyicisi (PI–FLC). Sistem, dönüştürücünün elektriksel dinamikleri ile PMDC motorunun elektromekanik özelliklerini birleştiren bir yapıda MATLAB/Simulink ortamında simüle edilmiştir. PI–PI tekniğinde, motor hızı harici bir hız döngüsü ve dahili bir gerilim döngüsü ile kontrol edilmekte olup, her iki döngüde de PI denetleyicileri kullanılmaktadır. Buna karşılık PI–FLC tekniği, iç döngüyü, Fuzzy Logic Toolbox'tan bağımsız olarak yürütülen, elle oluşturulmuş Mamdani tipi bir bulanık denetleyici ile değiştirmektedir. Bu bulanık denetleyici, üçgen üyelik fonksiyonları, 5×5 kural tabanı ve ağırlık merkezi (centroid) yöntemi ile defuzzifikasyon kullanarak dönüştürücünün görev döngüsünü hesaplamaktadır. Simülasyon sonuçları, PI–FLC denetleyicisinin, özellikle yük bozucu etkiler ve referans hızındaki değişiklikler karşısında aşımın azaltılması, kararlı durum doğruluğu ve dinamik yanıt düzgünlüğü açısından PI–PI tasarımından üstün olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, bulanık mantık ile geleneksel kontrol tekniklerinin birleşiminin, doğrusal olmayan motor sürme uygulamaları için etkinliğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the modeling and management of a buck–boost DC–DC converter powering a Permanent Magnet DC (PMDC) motor, emphasizing the development of robust speed regulation using cascaded control structures. Two control techniques were developed and evaluated: a traditional Proportional-Integral (PI–PI) controller and a hybrid Proportional-Integral Fuzzy Logic Controller (PI–FLC). The system was simulated in MATLAB/Simulink, integrating the electrical dynamics of the converter with the electromechanical characteristics of the PMDC motor. The PI–PI technique governs motor speed with an external speed loop and an internal voltage loop, both employing PI controllers. Conversely, the PI–FLC substitutes the inner loop with a manually crafted Mamdani-type fuzzy controller, executed independently of the Fuzzy Logic Toolbox. The fuzzy controller employs triangle membership functions, a 5×5 rule base, and centroid defuzzification to calculate the converter's duty cycle. Simulation findings indicate that the PI–FLC controller almost surpasses the PI–PI design in overshoot reduction, steady-state accuracy, and dynamic response smoothness, particularly in the presence of load disturbances and variations in reference speed. The results endorse the efficacy of combining fuzzy logic with traditional control techniques for nonlinear motor driving applications.