The geology of Yatağan coalfield and investigation of mineralogical and petrographical properties of the coals, SW Türkiye
Yatağan kömür sahasının jeolojisi, kömürlerin mineralojik ve petrografik özelliklerinin incelenmesi, GB Türkiye
- Tez No: 983533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, jeolojik özellikleri, kömür kalitesini, petrografik, jeokimyasal ve mineralojik bileşimleri inceleyerek, Yatağan kömür damarını etkileyen paleoçevresel koşulları yeniden oluşturmayı ve kontrol faktörlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. İncelenen numuneler, Muğla ilinin Yatağan ilçesindeki Yatağan Termik Santrali yakınlarında yeni keşfedilen linyit sahasından alınan I-18, I-23 ve I-25 karotlarından elde edilmiştir. Ortalama toplam nem oranı %35 (aldığı haliyle; ar); kül verimi %33 (kuru bazda; db); uçucu madde verimi %58 (kuru, külsüz bazda; daf); sabit karbon içeriği verimi %42 (daf); kükürt içeriği %2,5 (ar); brüt kalorifik değer %12,18 MJ/kg'dır (nemli, külsüz bazda; maf). Kömürün sınıfı ortolinyittir. Örneklerin petrografik bileşimi, huminitlerin (>%78,6 hacim) baskın olduğunu gösterirken, liptinit ve inertinit daha az miktarda bulunmaktadır. Ortalama rastgele huminit yansıtma oranı %0,28'dir. Belirlenen maseral içeriklerine dayanarak, fasiyes diyagramları, telmatik/limnotelmatik, reotrofik ve anoksik koşullar altında paleomirede biriken otsu helofit kalıntılarından türetilen linyitin olduğunu göstermektedir. P-XRF ile belirlenen eser element içerikleri ortalama olarak Si %4,58, Al %2,81, Fe %1,17, Ca %4,34, Mg %0,96, Ti %0,09 ve P %0,03, Zr 37 ppm, Ni 34 ppm, As 38 ppm, Cd 23 ppm ve Se 3 ppm'dir. Ayrıca, linyitin mineralojik ve elementel bileşimi ile inorganik interkalasyonlar XRD ve SEM-EDX kullanılarak incelenmiştir. Linyit, kil mineralleri, kuvars, feldispat, pirit, mika, kalsit ve aragonit içermektedir. İnorganik interkalasyonlar ise, yüzey suları tarafından havza kenarlarından yıkanarak paleomire taşınan kil mineralleri ve kuvars içermektedir. Tüm bu veriler ışığında, incelenen kömür sahası Muğla Havzasındaki diğer sahalarla benzer özellikler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis aims by studying the geological properties, coal quality, petrographic, geochemical and mineralogical compositions, to reconstruct the palaeoenvironmental conditions and to determine the controlling factors, which affected the Yatağan coal seam. The studied samples derived from cores I-18, I-23 and I-25 retrieved from the recently discovered lignite field near the Yatağan Thermal Power Plant in the Yatağan District of Muğla Province. The average total moisture is 35% (on as-received basis; ar); the ash yield 33% (on dry basis; db); the volatile matter yield 58% (on dry, ash-free basis; daf); the fixed carbon content yield 42% (daf); the sulphur content 2.5% (ar); the gross calorific value 12.18 MJ/kg (on moist, ash-free basis; maf). The coal rank is ortholignite. The petrographic composition of the samples shows the predominance of huminite (>78.6 vol.%), whereas liptinite and inertinite are contained in lesser amounts. The mean random huminite reflectance is 0.28%. Based on the maceral contents determined, facies diagrams infer that the lignite derived from herbaceous helophyte remains accumulated in a palaeomire under telmatic/limnotelmatic, rheotrophic, and anoxic conditions. The trace element contents determined by P-XRF comprise, on average, Si 4.58%, Al 2.81%, Fe 1.17%, Ca 4.34%, Mg 0.96%, Ti 0.09%, and P 0.03%, Zr 37 ppm, Ni 34 ppm, As 38 ppm, Cd 23 ppm, and Se 3 ppm. In addition, the mineralogical and elemental composition of the lignite and the inorganic intercalations were examined using XRD and SEM-EDX. The lignite contains clay minerals, quartz, feldspar, pyrite, mica, calcite, and aragonite. The inorganic intercalations contain mainly clay minerals and quartz, which were washed out from the basin margins by surface water and transported into the palaeomire. In light of all this data, the coal field under study shares similar characteristics with other fields in the Muğla Basin.