Üçüncü boğaz geçişi seçeneklerinin değerlendirilmesinde karar destek yaklaşımı önerisi
A Decision-support tool for the Bosphorus crossing selection problem
  1. Tez No: 98356
  2. Yazar: NURBANU ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR EVREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET Bu çalışmada; İstanbul Boğazı'na yapılması düşünülen Üçüncü Geçiş için en uygun seçeneğinin bulunması amaçlanmaktadır. Gerek İstanbul, gerekse Türkiye açısından önemli bir ulaştırma yatırımı olan bu sorunun çözümü için Karar Destek Yaklaşımı kullanılarak çözüm aranmasına çalışılmıştır. Bu gaye ile, günümüzde karar verme sürecinde karşılaşılan problemlerin analizi için geliştirilen yeni yöntemler incelenmiş ve bunlardan hangisi ile probleme yaklaşılabileceği araştırılmıştır. Önce farklı görüş açılarının ortaya konabilmesi düşüncesiyle, bunları toplu olarak yansıtabilecek Bilişsel Haritanın çıkarılmasına karar verilmiştir. Bu amaçla çeşitli sektörlerde ulaştırma konusunda uzmanlaşmış kişilerle görüşülmüş ve onların Üçüncü Boğaz Geçişi söz konusu olduğunda önem verdikleri görüşler saptanmıştır. Elde edilen bu görüşler sınıflandırılmış ve uzmanlara gönderilerek değişkenleri global ve göreli önemlerine göre değerlendirmeleri istenmiştir. Uzmanların değerlendirmeleri toplandıktan sonra her gruptan tüm ve göreli önemleri en yüksek olan bir yada iki değişken seçilmiş ve bu değişkenler ikili olarak düzenlenip uzmanlara tekrar geri gönderilmiştir. Uzmanların değişkenler üzerinde yaptığı karşılşatırmalar ve bu değişkenlerin birbirlerine etkileri değerlendirilerek bilişsel harita oluşturulmuştur. Bilişsel haritalarla oluşturulan temel, Analitik Hiyerarşi Yöntemi ile bütünleştirilerek çalışmada geliştirilmesi amaçlanan model tamamlanmıştır. Belirtilen anlamdaki çalışma ile Bilişsel Haritadan elde edilen verilerle, temel ve alt ölçütler belirlenmiş ve böylece Analitik Hiyerarşinin çatısı oluşturulmuştur. Sonuç olarak Analitik Hiyerarşi Yönteminden yararlanılarak İstanbul Boğazı Üçüncü geçişi için en uygun seçenek belirlenmiştir. XXIII
Özet (Çeviri)
A Decision-Support Tool for The Third Bosphorus Crossing Selection Problem SUMMARY A vast extent of transport problems which İstanbul has to cope with, concern a mass of people, whether they live in İstanbul or not. A part of these transport problems consists of home based work trips between the Asian and European sides of the city. The Bosphorus Bridge and the Fatih Sultan Mehmet Bridge, which were built the last 25 years to connect the Asian and European parts of the city, are not in the condition to meet the demand at the moment. Morning and evening rush hour jams expand to the other hours of the day. In these circumstances, authorities spell the need for a third crossing on the Bosphorus Strait However, the discussions about the type of this crossing still continue among the public and the authorities. These discussions concentrate on two alternatives: A third bridge or a tube tunnel crossing. Some of the people who are directly concerned with the subject insist on The Third Bridge, while others state that in order to serve public transport the real solution is the tube tunnel crossing. In this study, Decision Analysis Processes are examined to add a new and scientific dimension to The Third Bosphorus Crossing discussions. Which of these problems was also investigated. In the first chapter of this study, the general framework of decision making is defined; traditional approaches are criticized and the need for new approaches is emphasized. Following this, factors as speed and accuracy, creativity, risk taking and acceptability that affect individual and group decisions comparison are explained under the title Group Decisions and Group Behaviour. After that, factors affecting group performance, namely group loyalty, group member characteristics, structural characteristics and behavioral characteristics are listed, and obstacles in group decisions are given. In the fourth section of the first chapter, new approaches in group decisions are examined. In this section, the methods used worldwide in group decision making under multiple criteria, their advantages and disadvantages and their areas of application are stated. These methods which are classified according to their purposes in problem solution are Brainstorming, Brainwriting, Nominal Group Technique, Synectics, Delphi Method, SPAN, ISM (Interpretive Structural Modelling), DEMATEL (Decision Making Trial and Laboratory), SODA (Strategic Options Development and Analysis) and Cognitive Maps. In the second chapter, Cognitive Maps, which constitutes the base of this study, are explained in detail. Firstly, the general information is given about Cognitive Maps which can shortly be defined as a mathematical model of a person's reasoning system. The Coding Approach, the Documents Approach, the Survey xxiv