Faaliyet tabanlı maliyetlendirme ve bir uygulama
Activity based costing
  1. Tez No: 98357
  2. Yazar: MEHMET AKİF KONAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMRA DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET İşletmelerin ana hedefleri olan kar maksimizasyonuna ulaşmaları için kalitenin yükseltilmesinin yanında üretim faaliyetlerinde etkinlik sağlayarak maliyetleri düşürmeleri gerekir. Doğru fiyat tesbiti ve üretim faaliyetlerinin etkin bir şekilde yürütülüp yürütülmediğinin kontrol edilmesi gerçekçi bir maliyetlemeye bağlıdır. Düşük oranlı genel imalat giderleri için tasarlanmış olan geleneksel maliyetlendirme sistemleri doğru maliyet bilgisi vermemektedir. Geleneksel maliyetlendirme sistemleri uzun ömürlü hayat eğrileri, yüksek işçilik girdisi, düşük oranlı genel imalat giderleri ve düşük üretim teknolojisi için dizayn edilmiş sistemlerdir. Oysa günümüz şartlarında ürün hayat eğrilerinin ömrü kısalmış, yüksek işçiliğin yerini yüksek teknoloji, dolayısıyla yüksek genel üretim giderleri almıştır. Geleneksel maliyetlendirme sistemleri bu değişimi karşılayacak kadar kapsamlı dizayn edilmediğinden yetersiz kalmaktadır. Faaliyet tabanlı maliyetlendirme sistemi geleneksel maliyetlendirme sistemlerinin eksik kaldığı tüm noktaları karşılayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu amaçla faaliyet tabanlı maliyetlendirme sistemi, teknoloji ve genel giderlere direkt maliyetler gözüyle bakar. Yani faaliyet tabanlı maliyetlendirme sisteminde tüm maliyetler direkt maliyet muamelesi görürler. Bunu sağlayan anlayış, geleneksel yaklaşımdaki ürünler direkt olarak kaynakları tüketirler kavramından farklı olarak, mamuller faaliyetleri tüketirler ve benzer şekilde faaliyetler de kaynakları tüketirler anlayışıdır. Tez çalışmasının birinci bölümünde iş dünyasındaki hızlı değişimden ve bunun paralelinde doğan yeni ihtiyaçlardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde genel hatlarıyla maliyet muhasebesinin özellikleri ve geleneksel maliyetlendirme sistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölüm, faaliyet tabanlı maliyetlendirme sistemine ayrılmıştır. Bu bölümde faaliyet tabanlı maliyetlendirme sistemi detaylı bir şekilde incelenmiş ve geleneksel maliyetlendirme sistemleri ile karşılaştırılmıştır. Dördüncü bölümde, uygulama çalışmasına yer verilmiştir. Geleneksel maliyetlendirme sistemi ile ürün maliyetlemesi yapan bir işletmenin ürün maliyetleri faaliyet tabanlı maliyetlendirme sistemi ile yeniden bulunmuş ve eski sistem ile karşılaştırılması yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise konunun genel bir değerlendirilmesi sunulmuştur. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY ACTIVITY BASED COSTING Business operate in an uncertain and competitive world; accurate cost information is a primary weapon for survival and success, whatever the industry. If a company can't maximize information gathering and utilization capacity, it will be left in the wake of those who can. Companies, successful in disseminating relevant information, i.e., providing information empowerment to all levels of their operations, can be on their ways to becoming world class organizations. Many organizations have found the pursuit of this mission can best be achieved by installing activity-based costing systems. Recent changes in production, such as JIT philosophies, TQM and MRP systems have caught accountants unaware. Accountants do not know how to account for such new methods, and the traditional cost accounting system has proven erroneous and cumbersome. Accountants have a lot of catching up to do. Perhaps the most popular response by accountants is the implementation of activity based costing. The structure of product cost has changed. Production and non-production overheads have grown in relative importance as more resources have been committed to the organization and management of production and to the provision of quality and service to the customer. The need to control and account for these cost elements has become of increasing significance. The nature of overhead cost has changed from costs which were predominantly influenced by output volume to a composition determined largely by the complexity and diversity of production. Increasingly, overhead cost has been generated by the quest to exploit economies of scope as well as economies of scale. Traditional cost accounting systems cost products by tracing direct material and direct labor costs to products. Factory overhead costs are then allocated to products using some arbitrary allocation base. Usually only one base is used. Most of the time this base is direct labor cost or direct labor hours. Rarely, machine hours or direct materials quantities are used. This traditional system has met with three basic criticisms: - One allocation base cannot properly reflect all cost relationships, - The importance of direct labor cost is extinct; and Vlll