Böbrek transplant hastalarında sistemik immün inflamasyon indeksi ve pan immün inflamasyon değerinin prognostik rolü
The prognostic role of the systemic immune-inflammation index and pan-immune-inflammation value in kidney transplant patients
- Tez No: 983573
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Böbrek transplantasyonu, son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) tedavisinde altın standart yöntem olmakla birlikte, uzun dönem graft sağkalımı ve hasta prognozu, transplant sonrası gelişen immünolojik ve inflamatuar süreçlerden önemli ölçüde etkilenmektedir. Son yıllarda sistemik inflamasyonun hematolojik parametreler aracılığıyla kantitatif olarak değerlendirilmesi, bu sürecin takibinde yeni biyobelirteçlerin klinik pratiğe entegrasyonunu gündeme getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, böbrek transplant alıcılarında Sistemik İmmün İnflamasyon İndeksi (Sİİ) ve Pan-İmmün İnflamasyon İndeks (Pİİ) değerlerinin graft fonksiyonları ile ilişkisini incelemek, bu indekslerin renal prognoz üzerindeki olası rollerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kesitsel çalışmaya, 2019–2025 yılları arasında böbrek nakli uygulanmış Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Böbrek Nakli Polikliniğinde takipli toplam 60 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, eşlik eden komorbiditeler, vücut kitle indeksi, geçirilmiş enfeksiyon ve rejeksiyon öyküleri detaylı biçimde kaydedilmiştir. Pretransplant ve posttransplant farklı zaman dilimlerinde (1., 3., 6., 9., 12. ay ve güncel) tam kan sayımı verilerinden Sİİ ve Pİİ hesaplanmış, bu değerlerin hastaların takibindeki glomerüler filtrasyon hızı (eGFR) , proteinüri ve albüminüri ile olan ilişkisi analiz edilmiştir. Hastalar, güncel eGFR değerlerine göre Grup 1 (eGFR≥60 ml/dk/1,73 m²) ve Grup 2 (eGFR<60 ml/dk/1,73 m²) olarak iki prognostik gruba ayrılmıştır. Bulgular: Grup 2 eGFR grubunda obezite ve geçirilmiş enfeksiyon insidansı anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (sırasıyla p=0,039; p=0,001). Posttransplant erken dönemde (ilk 6 ay) düşük eGFR'ye sahip bireylerin çoğunda izlem süresince renal fonksiyonlar düşük seyretmiştir. Çok değişkenli analizde geçirilmiş enfeksiyon (OR: 3,757) ve diyabet (OR: 3,106), güncel düşük eGFR ile bağımsız olarak ilişkili bulunmuştur. Rejeksiyon gelişen hastalarda preoperatif Sİİ düzeyi anlamlı şekilde yüksek saptanmıştır (p=0,001), benzer şekilde Pİİ değeri 9. ayda bu grupta belirgin olarak yüksektir (p=0,017). Sİİ'nin 12. ayda hem spot idrar protein/kreatinin (r = 7 0.494, p = 0.0001) hem de albümin/kreatinin (r = 0.496, p = 0.0001) ile anlamlı pozitif korelasyon gösterdiği saptandı. Ayrıca nakil öncesi son Sİİ değerinin güncel spot idrar protein/kreatinin (r = 0.455, p = 0.0003) ve albümin/kreatinin düzeyleriyle (r = 0.486, p = 0.0001) anlamlı ilişkili olduğu belirlendi. Pİİ için ise 3. ayda spot idrar protein/kreatinin ile anlamlı bir ilişki gözlendi (r = 0.268, p = 0.0382). Nakil öncesi son Pİİ değerinin hem güncel spot idrar protein/kreatinin (r = 0.477, p = 0.0001) hem de albümin/kreatinin (r = 0.496, p = 0.0001) ile anlamlı pozitif korelasyon gösterdiği tespit edildi. 1. ay eGFR düzeyi, uzun dönem renal prognozu öngörmede yüksek ayırt edici güce sahiptir (AUC: 0,860; p<0,001) ve kreatinin değeri de benzer şekilde güçlü prediktif özellik göstermiştir (AUC: 0,780; p<0,001). Sonuç: Böbrek transplantasyonunda preoperatif yüksek Sİİ düzeyi, rejeksiyon, proteinüri ve albüminüri ile ilişkili bulunmuştur. Preoperatif yüksek Pİİ düzeyi de benzer şekilde hastaların güncel takiplerinde proteinüri ve albüminüri ile ilişkili, 9. ay yüksek değerleri de rejeksiyon ile ilişkili bulunmuştur. Ayrıca erken dönemdeki düşük eGFR değerleri uzun dönem daha kötü böbrek fonksiyonları ile ilişkili saptanmıştır. Sİİ ve Pİİ, transplant sonrası dönemde prognozun öngörülmesinde faydalı biyobelirteçler olabilir. Ancak prognostik değerlerin netleştirilmesi için prospektif longitudinal çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Kidney transplantation is considered the gold standard treatment for end-stage renal disease (ESRD). However, long-term graft survival and patient prognosis are significantly influenced by post-transplant immunological and inflammatory processes. In recent years, the quantitative assessment of systemic inflammation through hematological parameters has led to the integration of novel biomarkers into clinical practice for monitoring these processes. This study aims to investigate the relationship between the Systemic Immune-Inflammation Index (SII) and the Pan-Immune-Inflammation Index (PII) and graft function in kidney transplant recipients, and to evaluate the potential predictive value of these indices for renal prognosis. Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study included a total of 60 patients who followed up at the Kidney Transplant Outpatient Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital underwent kidney transplantation between 2019 and 2025. Demographic characteristics, comorbid conditions, body mass index (BMI), and histories of infection and rejection were meticulously recorded. The Systemic Immune-Inflammation Index (SII) and Pan-Immune-Inflammation Index (PII) were calculated using complete blood count data collected at pretransplant and posttransplant time points (months 1, 3, 6, 9, and 12), and their relationship with glomerular filtration rate (eGFR), proteinuria, and albuminuria during follow-up was analyzed. Based on their most recent eGFR values, patients were stratified into two prognostic groups: Group 1(eGFR≥60 mL/min/1.73 m²) and Group 2(eGFR<60 mL/min/1.73 m²). Results: In the Group 2 eGFR group, the incidences of obesity and infection were found to be significantly higher (p = 0.039; and p = 0.001, respectively). Among patients with low eGFR during the early post-transplant period (first 6 months), renal function remained impaired throughout the follow-up in most cases. In multivariate analysis, infection (OR: 3.757) and diabetes (OR: 3.106) were independently 9 associated with reduced long-term eGFR. Preoperative SII levels were significantly elevated in patients who developed rejection (p = 0.001), and similarly, PII values were notably higher in this group at month 9 (p = 0.017).SII demonstrated a significant positive correlation with both spot urine protein/creatinine (r = 0.494, p = 0.0001) and albumin/creatinine (r = 0.496, p = 0.0001) at the 12th month. In addition, the last pre-transplant SII value was significantly associated with current spot urine protein/creatinine (r = 0.455, p = 0.0003) and albumin/creatinine levels (r = 0.486, p = 0.0001). For PII, a significant correlation was observed with spot urine protein/creatinine at the 3rd month (r = 0.268, p = 0.0382). Moreover, the last pre- transplant PII value showed a significant positive correlation with both current spot urine protein/creatinine (r = 0.477, p = 0.0001) and albumin/creatinine (r = 0.496, p = 0.0001). The eGFR measured at month 1 demonstrated a strong predictive capacity for long-term renal prognosis (AUC: 0.860; p < 0.001), and serum creatinine levels also exhibited a similarly robust prognostic value (AUC: 0.780; p < 0.001). Conclusion: In kidney transplantation, a higher preoperative SII level was found to be associated with rejection, proteinuria, and albuminuria. Similarly, a higher preoperative PII level was associated with proteinuria and albuminuria during follow-up, and elevated PII levels at the 9-month follow-up were associated with rejection. In addition, lower eGFR values in the early post-transplant period were found to be associated with poorer long-term renal function. SII and PII may be useful biomarkers for predicting prognosis in the post-transplant period. However, prospective longitudinal studies are needed to clarify their prognostic value.