Renal nakilli hastalarda greft sağkalımı ile MPV/PC oranı ve sistemik immün-inflamasyon indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Association between graft survival, systemic immune-inflammation index and MPV/PC rati̇o in renal transplant recipients
  1. Tez No: 800752
  2. Yazar: ENDER İĞNECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHAT ALIŞIR ECDER, DR. TAHSİN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çeşitli kanserlerin insidansını ve prognozunu tahmin etmek için yaygın olarak kullanılan basit ve kapsamlı bir gösterge olan sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII), trombosit, nötrofil ve lenfositler dahil olmak üzere üç farklı inflamatuar biyobelirteç temeline dayanıp, hastaların eş zamanlı inflamatuar ve bağışıklık durumunu kapsamlı bir şekilde yansıtmaktadır. Böbrek nakli, son dönem böbrek hastalığı için tercih edilen tedavi yöntemi olmasına rağmen rejeksiyon, allogreft ve hasta sağkalımını optimize etmede sınırlayıcı bir faktör olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte, SII ile greft ve hasta sağkalımı arasındaki ilişki henüz belirlenmemiştir. Rejeksiyonun inflamatuar süreci göz önünde bulundurularak yapılan bu retrospektif kesitsel çalışmanın amacı çeşitli hastalıklarda inflamasyon belirteci olarak kullanılabileceği gösterilmiş olan SII ve ortalama trombosit hacmi/ trombosit sayısı (MPV/PC) oranının greft sağkalımı üzerindeki ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2011 ila Aralık 2022 tarihleri arasında nefroloji kliniğinde takip edilen 100'ü (%64,9) erkek olan, 154 böbrek nakilli hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ) gibi demografik verileri ve hipertansiyon, diyabetes mellitus (DM), koroner arter hastalığı (KAH) gibi komorbiditeleri kaydedildi. Tam kan sayım analizi parametreleri ile biyokimyasal parametreler her hasta için ayrı olarak işlendi. Nötrofil lenfosit oranı (NLO), MPV/PC oranı ve SII için ilgili oranlar hesaplanıp analize dahil edildi. Hastalar GFR0,05), SII ortanca değerlerinde önemli bir artış olduğu görüldü (p0,05). NLO ve SII ortalama değerleri ile eGFR arasında negatif yönde korelasyon izlenirken (sırasıyla p0,05). Bunun yanında ΔNLO, ΔMPV/PC oranı ile ΔeGFR arasında herhangi bir anlamlı korelasyon bulunmazken (p>0,05), ΔSII ile ΔeGFR arasında anlamlı bir ilişki tespit edildi (p=0,029).
Özet (Çeviri)
Background: The systemic immune-inflammation index (SII), a simple and comprehensive indicator widely used to predict the incidence and prognosis of various cancers, is based on three different inflammatory biomarkers, including platelets, neutrophils and lymphocytes and reflects the simultaneous inflammatory and immune status of patients in a comprehensive manner. Although kidney transplantation is the preferred treatment for end-stage renal disease, rejection remains a limiting factor in optimizing allograft and patient survival. However, the association between SII, graft and patient survival has not yet been determined. The aim of this retrospective cross-sectional study, taking into account the inflammatory process of rejection, is to investigate the assotiation between graft survival and SII and the mean platelet volume/platelet count (MPV/PC) ratio, which have been shown to be used as an inflammatory marker in various diseases. Methods: A total of 154 kidney transplant patients, of whom 100 (64.9%) were male, followed in the nephrology clinic between January 2011 and December 2022 were included in the study. Demographic data of patients such as age, gender, height, weight, and body mass index (BMI), as well as comorbidities such as hypertension, diabetes mellitus (DM), and coronary artery disease (CAD), were recorded. Complete blood count and biochemical parameters were processed for each patient. The neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), mean platelet volume-to-platelet count (MPV/PC) ratio, and systemic immune-inflammation index (SII) were calculated and included in the analysis. Patients were grouped according to whether their GFR was 0.05), a significant increase was observed in the median values of SII (p0.05). While a negative correlation was observed between the mean values of NLR and SII and eGFR (p0.05). Furthermore, there was no significant correlation between ΔNLR, ΔMPV/PC ratio, and ΔeGFR (p>0.05), but a significant correlation was found between ΔSII and ΔeGFR (p=0.029).