Böbrek nakli alıcılarında kronik rejeksiyon gelişiminde vitamin D ve vitamin D reseptör düzeyinin rolü
The role of vitamin D and the vitamin D receptor levels in development ofchronic rejection in kidney transplant recipients
- Tez No: 504009
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN SÜLEYMANLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
D vitaminin böbrek fonksiyonlarına koruyucu etkisi olduğunu düşündüren ve greft sağkalımını uzattığını düşündüren çok sayıda çalışma vardır. Çalışmamızın amacı böbrek nakli alıcılarında vitamin D düzeyi ve immun hücrelerdeki vitamin D reseptör düzeyinin ile kronik rejeksiyon gelişimi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Son 16 yıl içinde Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde böbrek nakli yapılan ve 2013-2014 böbrek nakli polikliniğinde takip edilen, nakli üzerinden en az 3 ay geçmiş, 18 yaşından büyük 42 kişi renal transplantasyon grubu olarak alındı. Renal biyopsi ile kronik rejeksiyon tanısı alan 25 kişi kronik rejeksiyon koluna alındı. Böbrek fonksiyonları stabil giden 17 kişi ise; renal fonksiyonları stabil gidenler koluna alındı. İç Hastalıkları Polikliniğine başvuran bilinen bir sistemik hastalığı olmayan ve D vitamini ve analogları almayan 18 yaşından büyük 28 kişi de sağlıklı kontrol grubu olarak, çalışmaya gönüllü olarak alındı. Hasta kontrol grubu, sağlıklı kontrol, kronik rejeksiyon grubundan serum örneği alındı ve 25(OH)D3 vitamini, 1,25(OH)2D3 vitamini düzeyleri ve CD4+, CD8, CD14+, CD56+ hücrelerdeki VDR yüzdeleri ölçüldü. Hastaların serum örnekleri alındığı dönemdeki hastanenin bilgisayar kayıt sistemi olan Miamed'den PTH düzeyi, kalsiyum ve fosfor düzeylerine ulaşıldı ve kaydedildi. Üç grupta yaş, cinsiyet gibi demografik özellikler açısından karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
There are a number of studies that suggest that graft survival is prolonged and vitamin D is a protective effect on kidney function. Purpose of our work is to assess whether serum vitamin D level and vitamin D receptor level in immunocytes are related with development of chronic rejection in renal transplant recipients or not. A total of 42 renal transplantation groups were enrolled in the Medical Faculty of Akdeniz University Hospital during the last 16 years and were followed up at the 2013-2014 kidney transplant polyclinic and at least 3 months after transplantation and older than 18 years. Twenty - five patients who were diagnosed as chronic rejection with renal biopsy were enrolled in the chronic rejection arm. Seventeen kidney functions are stable; renal functions were taken to the stabilized branch. 28 volunteers, aged 18 years or older, who did not have a known systemic disease that referred to internal medicine polyclinics and did not take D vitamins and analogs, were volunteered to work as a healthy control group. We received serum samples from the healthy control, chronic rejection group, the patient control group and 25 (OH) D3 vitamins, 1,25 (OH) 2D3 vitamins and VDR fractions in CD4+, CD8+, CD14+, CD56+ cells were measured. PTH levels, calcium and phosphorus levels of the patients were reached and recorded from Miamed, the computer registry system of the hospital in the period when the patient's serum samples were taken. There was no statistically significant difference in demographic characteristics such as age and sex in 3 groups. There was a statistically significant difference in the percentage of VDR in CD4+ cells of 3 groups, including chronic rejection group, patient control group and healthy control group (p 0,05). The percentage of VDR in CD14+ cells was higher in the patient control group than in the chronic rejection group.