Determination of cytotoxic, apoptotic and proinflammatory suppressive properties of Thymus kotschyanus var. glabrescens-silver nitrate (AGNO3) nanoparticles
Thymus kotschyanus var. glabrescens- gümüş nitrat (AGNO3) nanopartiküllerinin sitotoksik, apoptotik ve proinflamatuar baskılayıcı özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 983587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA PEHLİVAN, PROF. DR. ÖNDER YUMRUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde nanoteknolojik olarak sentezlenen bitki-türevli bileşikler ile sentezlenen nanopartiküllerin tıp alanonda kullanılması oldukça popüler olmuştur. Bitki türevli gümüş-nanopartikülllerin kullanılması ile kanser hücrelerinde apoptoz mekanizması indüklenebilmekte ve kanser hücreleri baskılanabilmektedir. Çalışmamızda, Thymus kotschyanus var. glabrescens , çeşitli biyolojik aktivitelere sahip fenolik ve terpenoid bileşikler bakımından zengin tıbbi bitki, su ekstresi (TKW) ile sentezlenen gümüş-nanopartiküllerinin akciğer kanser hücrelerinin proliferasyonunun engellenmesi, morfolojik değişimler, apoptozun indüklenmesi ve proinflamatuvar sitokin seviyelerinin baskılanması üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için, TKW-AgNP'lerle muamelenin ardından kanser hücre canlılığı MTT deneyi kullanılarak ile test edilmiştir. Ayrıca, A549 hücrelerindeki morfolojik değişimler faz kontrast inverted mikroskop ile belirlenmiştir. Apoptozun indüksiyonu Annexin-V/propodyum iyodür test kiti kullanılarak Flow sitometre cihazı ile belirlenmiştir. Proinflamatuvar sitokin TNF-α ve IL-8 seviyeleri Elisa metodu ile belirlenmiştir. TKW-AgNPlerin kimyasal karakterizasyonu FTIR, XRD ve SEM görüntüleme ile belirlenmiştir. Sonuçlar, TKG-AgNP'lerin kanser hücresi canlılığını azalttığını ve A549 hücrelerinde geç apoptozu indüklediğini göstermiştir. Sonuç olarak TKW-AgNP lerin akciğer kanser hücreleri üzerine antiproliferatif, apoptoz indükleme ve proinflamatuvar belirteçlerin baskılama aktivitelerine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The medical use of nanotechnologically synthesized plant-derived compounds and nanoparticles has gained considerable prominence. Through the use of plant-derived silver nanoparticles, the apoptotic mechanism can be induced in cancer cells, thereby suppressing cancer cell growth. In this study, we aimed to determine the effects of silver nanoparticles synthesized with the aqueous extract (TKW) of Thymus kotschyanus var. glabrescens—a medicinal plant rich in phenolic and terpenoid compounds with diverse biological activities—on the inhibition of proliferation, morphological alterations, induction of apoptosis, and suppression of pro-inflammatory cytokine levels in lung cancer cells.To this end, following treatment with TKW-AgNPs, cancer cell viability was assessed using the MTT assay. In addition, morphological changes in A549 cells were examined with a phase-contrast inverted microscope. Induction of apoptosis was quantified by flow cytometry using an Annexin V/propidium iodide assay kit. Levels of the pro-inflammatory cytokines TNF-α and IL-8 were measured by ELISA. The chemical characterization of TKW-AgNPs was performed by FTIR, XRD, and SEM imaging.The results demonstrated that TKW-AgNPs reduced cancer cell viability and induced late apoptosis in A549 cells. In conclusion, TKW-AgNPs exhibited antiproliferative, pro-apoptotic,and pro-inflammatory marker-suppressing activities against lung cancer cells