Meme kanseri tanılı hastalarda beyin metastazını predikte eden faktörler
Predictive factors for the occurrence of brain metastasis in patients with a diagnosis of breast cancer
- Tez No: 983604
- Danışmanlar: PROF. DR. OLÇUN ÜMİT ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri, dünya genelinde kadınlarda en sık tanı konulan kanser türü , aynı zamanda kanser kaynaklı ölümlerin önemli bir kısmından sorumludur. Meme kanseri, akciğer kanserinin ardından beyne en sık metastaz yapan ikinci solid tümördür. Meme kanserine bağlı beyin metastazları hastaların yaşam kalitesini ciddi biçimde düşürmekte ve nörokognitif fonksiyonları olumsuz etkilemektir. Ayrıca beyin metastazı saptanan meme kanseri hastalarında prognoz genellikle kötüdür ve diğer sistemik metastazlara kıyasla sağkalım süresi belirgin derecede kısalmaktadır. Bu çalışmada meme kanseri tanılı hastalarda beyin metastazını predikte eden faktörleri göstermeyi hedefleyerek bu çalışmayı planladık. Gereç ve Yöntem: İzmir Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniklerinde takipli meme kanseri tanılı ve beyin metastazı olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Ekim 2023 ile Haziran 2025 arası kliniğimize başvuran, önceden belirlenmiş olan diğer dahil edilme koşullarına uyan 102 hasta çalışmaya dahil edildi. Düzenli takip ve tedavi edilen hastaların kayıtları retrospektif olarak incelenerek bu hastalarda Tanı Yaşı, Tanı Anındaki Evresi, Hormon Durumu, HER-2 Durumu, ER/PR Oranı,ER Yüzdesi, T evresi, N evresi, Grade, Ekstrakraniyal Metastaz Tarihi, Kraniyal Metastaz Tarihi, Radyoterapi Öyküsü, Histopatolojik Tip, son kontrol tarihleri incelenerek alt grupların metastaz geliştirme potansiyelleri ve sağ kalıma olan etkisinin tespit edilmesini amaçladık. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 102 hastanın meme kanseri tanı anındaki yaş ortalaması 50±11 yıl olup, yaş dağılımı 24 ile 78 yaş arasında değişmekteydi (medyan: 49 yıl). Hastaların, %11,8'inin (n=12) Evre II, %45,1'inin (n=46) Evre III ve %43,1'inin (n=44) de novo Evre IV hastalığa sahip olduğu görüldü. Hastaların meme kanseri tanısından kraniyal metastaz gelişimine kadar geçen süre ise ortalama 38,1±31,6 ay (medyan: 30,9 ay) olarak hesaplandı. Kraniyal metastaz sonrası sağkalım durumu değerlendirildiğinde, hastaların %40,2'sinin (n=41) ex olduğu, %59,8'inin (n=61) ise halen yaşamakta olduğu tespit edildi. Kraniyal metastaz sonrası beklenen ortalama sağkalım süresi 39 ay (%95 GA: 32-47) olarak bulunmuştur. Hastalarda HER2 durumuna, histolojik alt tipe, kraniyal metastazektomi yapılıp yapılmamasına ve karaciğer metastazı varlığına göre sağ kalımda anlamlı değişiklikler gözlenmiştir. HER2 durumuna göre sağkalımda anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p=0,035). HER2 negatif hastaların ölüm riski, HER2 pozitif hastalara kıyasla 2,40 kat (95% GA: 1,19-4,85) istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. HER2 low hastaların ölüm riski ise HER2 pozitif hastalara kıyasla 1,83 kat (95% GA: 0,81-4,16) olarak hesaplanmış ancak low grubu için bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. İnvaziv lobuler karsinomlu hastalar, invaziv duktal karsinomlu hastalara kıyasla ölüm riskinde 4,33 kat (95% GA: 1,63-11,51) artış göstermiştir. Karaciğer metastazı varlığı sağkalım üzerinde anlamlı etki göstermiştir (p=0,013). Karaciğer metastazı olan hastaların ölüm riski, karaciğer metastazı olmayan hastalara kıyasla 2,23 kat (95% GA: 1,19-4,21) daha yüksektir. Metastazektomi yapılmayan hastaların ölüm riski, metastazektomi yapılan hastalara göre 2,94 kat (95% GA: 1,49-5,80) daha yüksektir. Sonuç: Meme kanserinde kraniyal metastaz sonrası sağkalım multifaktöriyeldir ve optimal hasta yönetimi için tümör biyolojisi, metastaz paterni ve lokal tedavi seçeneklerinin bireyselleştirilmiş değerlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle invaziv lobuler karsinom, HER2 negatif hastalık ve triple negatif alt tip gibi yüksek riskli gruplarda daha agresif tedavi yaklaşımları araştırılmalıdır. İnvaziv lobuler karsinom alt tipinde, triple negatif hastalarda, karaciğer metastataz varlığında sağkalım anlamlı derecede kötüdür. HER2 low hastalar, HER2 pozitif hastalara kıyasla daha yüksek ölüm riskine sahiptir. Kraniyal metastazektomi yapılması sağ kalımı artıran faktörlerdendir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim:Breast cancer is the most commonly diagnosed malignancy among women worldwide and remains a leading cause of cancer-related mortality. It is the second most frequent solid tumor to metastasize to the brain, following lung cancer. Brain metastases secondary to breast cancer significantly impair patients' quality of life and adversely affect neurocognitive functions. Moreover, the prognosis of breast cancer patients with brain metastases is generally poor, with overall survival markedly shorter compared to those with other systemic metastases. This study aimed to identify the factors predicting brain metastasis in patients diagnosed with breast cancer. Materials and Methods:Patients diagnosed with breast cancer and subsequently developing brain metastases, who were followed in the Medical Oncology Clinics of İzmir City Hospital, were included in this study. A total of 102 patients who met the predefined inclusion criteria and were admitted between October 2023 and June 2025 were retrospectively analyzed. Demographic, clinical, and pathological parameters were reviewed, including age at diagnosis, disease stage at diagnosis, hormone receptor status, HER2 status, ER/PR ratio, ER percentage, T and N stages, histological grade, dates of extracranial and cranial metastases, history of radiotherapy, histopathological subtype, and last follow-up date. The aim was to determine the prognostic factors affecting survival and the potential of subgroups to develop brain metastases. Results:The mean age of the 102 patients at the time of breast cancer diagnosis was 50 ± 11 years (range: 24–78; median: 49 years). At diagnosis, 11.8% (n = 12) had Stage II, 45.1% (n = 46) had Stage III, and 43.1% (n = 44) had de novo Stage IV disease. The mean interval from initial breast cancer diagnosis to the development of brain metastasis was 38.1 ± 31.6 months (median: 30.9 months). Following the diagnosis of brain metastasis, 40.2% (n = 41) of patients were deceased, while 59.8% (n = 61) were alive at the time of analysis. The mean overall survival after brain metastasis was 39 months (95% CI: 32–47). Significant differences in survival were observed based on HER2 status, histological subtype, presence of liver metastasis, and whether cranial metastasectomy was performed. HER2 status was significantly associated with survival (p = 0.035); HER2-negative patients had a 2.40-fold higher risk of death compared to HER2-positive patients (95% CI: 1.19–4.85). HER2-low patients also had an increased risk (1.83-fold; 95% CI: 0.81–4.16), though not statistically significant. Patients with invasive lobular carcinoma had a 4.33-fold higher risk of death compared to those with invasive ductal carcinoma (95% CI: 1.63–11.51). The presence of liver metastasis was significantly associated with worse survival (p = 0.013), with a 2.23-fold higher mortality risk (95% CI: 1.19–4.21). Patients who did not undergo cranial metastasectomy had a 2.94-fold higher risk of death compared to those who did (95% CI: 1.49–5.80). Conclusion: Post-cranial metastasis survival in breast cancer is multifactorial, and optimal patient management requires an individualized evaluation of tumor biology, metastatic pattern, and local treatment options. More aggressive therapeutic approaches should be considered for high-risk subgroups such as invasive lobular carcinoma, HER2-negative, and triple-negative breast cancer. Survival outcomes were significantly worse among patients with invasive lobular carcinoma, triple-negative subtype, and those with liver metastases. HER2-low patients demonstrated a higher risk of mortality compared to HER2-positive patients. Performing cranial metastasectomy was identified as a favorable factor for overall survival.