Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Medikal Onkoloji Kliniği'nde takipli olan meme kanserli kranial metastaz gelişen hastalarda sağ kalımı etkileyen faktörlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the factor affecting survival in patients with breast cancer who developed brain metastasis followed up at The Medical Oncology Clinic of the Dicle University Medical Faculty
- Tez No: 549816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAT URAKÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Dünyada meme kanseri, nonmelanom deri kanseri dışında kadınlarda en sık görülen kanserdir. Meme kanserli hastalarda metastazlar, morbidite ve mortalitenin başlıca nedenidir. Meme kanseri, beyin metastazının ikinci en sık sebebidir. Beyin metastazı olan meme kanseri hastalarının prognozu çok kötüdür ve beyin metastazı gelişiminin ardından sağkalım oldukça kısadır. Çalışmamızda; Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Medikal Onkoloji Bölümü'nde takipli olan meme kanseri tanısı alan ve beyin metastazı gelişen hastalarda sağkalımı etkileyen faktörler retrospektif olarak analiz edildi. Yöntem: Çalışmamızda; Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Medikal Onkoloji Bölümü'nde Ocak 2011–Şubat 2019 yılları arasında takipli meme kanseri tanısı alan 1250 hastadan beyin metastazı gelişen 130 hastada sağkalımı etkileyen faktörler retrospektif olarak analiz edildi. Bulgular: Hastaların meme kanseri tanısı ortanca yaşı 46 (21-74), meme kanseri tanısı aldıktan beyin metastazı gelişene kadar geçen süre 25 ay (0-144) ve beyin metastazı sonrası genel sağkalım 6 ay (0-64) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Breast cancer is the most common cancer in women except non-melanoma skin cancer. Metastases in patients with breast cancer are the main cause of morbidity and mortality. Also, breast cancer is the second common cause of brain metastasis. Prognosis of breast cancer patients who developed brain metastasis is very poor and after developing the brain metastasis, survival is very short. In this study, factors affecting the survival were analyzed retrospectively for patients with breast cancer who developed brain metastasis and were followed up at the Medical Oncology Department, Medical Faculty of Dicle University. Method: In this study, factors affecting the survival were analyzed retrospectively for 130 patients with breast cancer brain metastasis from 1250 patients and were followed up between January 2011 and February 2019 at the Medical Oncology Department, Medical Faculty of Dicle University. Results: The average age of diagnosis, the average time between the diagnosis and the development of brain metastasis, and the general survival time after brain metastasis were found as 46 (21-74), 25 months (0-144) and 6 months (0-64) respectively.