İki-boyutlu ve eksenel-simetrik transonik akımlarda bir çözüm yöntemi
A solution method for two-dimensional and axially-symmetric transonic flows
- Tez No: 98361
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ZEKİ ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
İKİ-BOYUTLU VE EKSENEL SİMETRİK TRANSONİK AKIMLARDA BİR ÇÖZÜM YÖNTEMİ ÖZET Transonik uçuş hali günümüzde çözümleri daha az bilinen problemleri ihtiva eder. Bu yönden iç ve dış aerodinamik, deneysel ve teorik çalışan araştırmacıların dikkatini çekmektedir. Bu uçuş haline ait problemlerin çözümünde karşılaşılan ana sorun sonik hal civarında deney yapma olanağının zorluk arz etmesidir. Deneysel veriler yeterli olmadığı zaman matematiksel model ve buna ilişkin çözüm üretmek zorlaşmaktadır. Bu çalışmada iki-boyutlu ye eksenel-simetrik transonik lüle akımlanndaki bir çözüm yöntemi üzerinde durulmuştur. Bu çözümde transonik akım alam potansiyel kabul edilmiştir. Sıkıştınlabilir akıma ait hız potansiyel ifadesi ( 2 2^“ n du t 2 \dv Cüa2v _ la -w2)- - 2uv-+[a -vj- -+ = 0 (1) dx dy dy y olup bu ifade, hız bileşenleri u = ula, u = l + u (2) v = vla, v = v şeklinde pertürbe edilerek ^ n,,2 7-1,2^9”' 4 A a,du' -2m'-k'2-- v'2 (1 + «>'-- + y+1 Jdx 7+1 dy f 2__v-_Jkz!i11._Ezi«-1e!:+ 7+1 7+1 7+1 \öy ( 2 2(7-1), 7-I,2 7-1 * W. ^ - '-u-- - ur- '- v' - = 0 (3) y 7+1 7+1 7+1 7+1 j haline gelmiştir. Boyun noktası civarında pertürbasyon terimleri, lülenin eğrilik yarıçapı i? 'nin negatif kuvvetleri (l/i?) cinsinden seriye açılarak yukarıda verilmiş olan bağıntıdan (3) akım alanım yöneten diferansiyel denklemler elde edilmiştir. Parabolik, hiperbolik ve dairesel geometriye sahip iki-boyutlu ve eksenel-simetrik lüleler için bu serilerin ilk üç terimi hesaplanmıştır. İlk üç terim kullanılarak iki- vuboyutlu hale ait hızın şiddeti ve doğrultusu ve sabit basınç eğrilerinin seri açılımları yine üçüncü terime kadar hesaplanmıştır. Aynı şekilde eksenel simetrik akım için hızın şiddeti ve doğrultusu tayin edilmiştir. İki-boyutlu halde çözümün hassasiyeti "branch çizgisi' (brach line) şeklinde adlandırılan özel bir karakteristik eğrinin bilinen analitik ifadesi ile mevcut yöntemin seri açılımı şeklinde verdiği branch çizgisi ifadesi karşılaştırılarak tayin edilmiştir. Eksenel-simetrik halde bu eğrinin denklemi bilinmediğinden bu tarzdan bir kıyaslama yapmak mümkün olmamıştır. Ancak eksenel-simetrik durumda çözüm aynı yöntemle elde edildiğinden hassasiyetinde aynı mertebede olacağı kabul edilmiştir. Anılan yöntem ile R 'nin 3
Özet (Çeviri)
A SOLUTION METHOD FOR TWO-DIMENSIONAL AND AXIALLY- SYMMETRIC TRANSONIC FLOWS SUMMARY Transonic flight involves problems, whose solutions are not well established. From this point of view internal and external aerodynamics is a major area of interest for researchers who work experimentally and theoretically. The main problem in solving problems concerning this flight regime is the difficulty in conducting experiments. In case of insufficient experimental data it is very difficult to construct a mathematical model and obtain a solution. In this study a solution method for the transonic flow in two-dimensional and axially-symmetric nozzles has been observed. In this solution the flow was assumed to be potential. For compressible flow the continuity equation is / 2 i\du * du i 2 \Bv coa v _ [a -u2)- - 2uv-+[a2-v)- -+- = 0 (1) Bx By By y which after some manipulations with the pertubation relations u = ula, u = \ + u v = v/a, v = v was obtained in the following form 7+1 Bx 7+1 By \y+l y+l y+\ )By 2 2(y-l)u, y-lu,2 y-lv