Two dimensional and axisymmetric euler solution on unstructured grids
Yapısal olmayan ağ örgüsü kullanarak iki boyutlu ve eksenel simetrik euler çözümü
  1. Tez No: 35581
  2. Yazar: ERDAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET Ş. KAVSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
öz YAPISAL OLMAYAN AĞ ÖRGÜSÜ KULLANARAK İKİ BOYUTLU ve EKSENEL SİMETRİK EULER ÇÖZÜMÜ YILMAZ, Erdal Yüksek Lisans Tezi, Havacılık Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet Ş. Kavsaoğlu Yardımcı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Cahit ÇIRAY Aralık 1994, 48 sahife Bu tez çalışmasında, sıkıştırılabilir eksenel simetrik bir Euler çözücü geliştirilmiştir. Akış alanı yapısal olmayan ağ örgüsü ile bölünmektedir. Çözücü, verilen sınır şartlan sağlayıp zamanda durgun hale erişebilmek için, uzay boyutundaki ayrıştırmada sonlu hacim yöntemini ve zamanda ilerlemede ise çok kademeli zaman adımı yöntemini kullanmaktadır. Akış değişkenleri ağın uç noktalarında saklanmaktadır. Yakınsamayı hızlandırmak için her ağa göre değişen zaman adımı ile kalan ortalamasının alınması yöntemleri kullanılmıştır. Çözücü muhtelif geometriler için test edilmiştir.Ağ uyarlamasının etkisini görebilmek için birkaç test durumuna elle ağ uyarlaması yapılmıştır. Sandal kuyruğu geometrisinin etkisi altı kalirelik bir mermi için ses-geçiş hızında gözlenmiştir. Mermi tabanından yapılan yüksek hızlı jet akışı çözülmüştür.Bu amaçla iki ayrı jet basıncının dış akış basıncına oranı kullanılarak Mach eğrileri deney ve viskoz akışla karşılaştırılmıştır. Anahtar kelimeler : eksenel simetrik Euler, yapısal olmayan ağ, sonlu hacim yöntemi Bilim Kodu : 618.01.01 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TWO DIMENSIONAL AND AXISYMMETRIC EULER SOLUTION ON UNSTRUCTURED GRIDS YILMAZ, Erdal M.S. in Aeronautical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mehmet Ş. KAVSAOĞLU Co-Supervisor : Prof. Dr. Cahit ÇIRAY December 1994, 48 pages Within the context of this thesis, a computer code has been developed to solve axisymmetric compressible Euler equations. The flow fields are subdivided by means of unstructured meshes. It uses finite volume discretization in space and hybrid multi-stage time stepping in marching time to reach steady state solution for given boundary conditions. Nodal points have been chosen to store flow variables. Local time stepping and residual averaging technique have been used as convergence acceleration techniques. The code has been tested for various axisymmetric configurations. To see the effect of grid adapti vity, manual adaptation has been employed for some test cases. The effect of boattail was observed for a six-caliber projectile at transonic speed. Injection of base jet was simulated. For this purpose two values of jet to freestream pressure ratio were used and Mach contours were compared with experiment and viscous computation. Key words : axisymmetric Euler, unstructured grid, finite volume method Science Code : 618.01.01 111