Liderlik davranışları ile örgütsel bağlılık ilişkisi: Türkiye'deki 112 Acil Çağrı Merkezlerinde bir araştırma
The relationship between leadership behaviors and organizational commitment: A study in 112 Emergency Call Centers in Turkey
  1. Tez No: 983675
  2. Yazar: KADİR ÖZAĞIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜZEYİR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
112 Acil çağrı merkezleri gibi yoğun stres ve baskı altında çalışan personelin görev yaptığı alanlarda, çalışanların örgüte olan bağlılığının sağlanması ve artırılması, iş verimliliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, liderlik davranışları ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi, acil çağrı merkezleri gibi yüksek tempolu ve duygusal emek gerektiren iş ortamlarında çalışanların motivasyonunu anlamak ve bu doğrultuda yönetim stratejileri geliştirmek açısından önemlidir. Bu çalışma, Türkiye'deki 112 Acil Çağrı Merkezi yöneticilerinin liderlik davranışları ile personelin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Marmara Bölgesinde bulunan illerin (Yalova, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya, Edirne, Bursa, Kırklareli, Çanakkale ve Balıkesir) 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü personellerine (N=1367) anket uygulanmıştır. Ankete 303 personel katılım sağlamıştır. Ankette, Bass ve Avolio (1985) tarafından geliştirilen "Multifactor Leadership Questionnaire 5–X Short, MLQ - Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği ile Meyer ve Allen'in (1990) geliştirdiği, Wasti'nin (2000) Türkçeye uyarlayarak geçerlik ve güvenirlik çalışmasını gerçekleştirdiği Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler bağımsız gruplar t testi, anova testi, korelasyon ve regresyon testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlara göre personelin örgütsel bağlılığı ile liderlik davranışları arasında pozitif yönlü güçlü bir ilişki bulunmuştur. Liderlik davranışlarının alt boyutları bağlamında sonuçlar incelendiğinde ekstra çaba ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönde güçlü bir ilişki tespit edilmiştir. Bunun yanında etkililik ve doyum ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönde orta seviyede bir ilişki belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar daha sonraki 112 Acil Çağrı Merkezlerinde yapılacak araştırmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In areas where personnel work under intense stress and pressure, such as 112 Emergency Call Centers, ensuring and increasing employee commitment to the organization is crucial for business productivity. In this context, examining the relationship between leadership behaviors and organizational commitment is crucial for understanding employee motivation in fast-paced, emotionally demanding work environments like emergency call centers and developing management strategies accordingly. This study was conducted to determine the relationship between the leadership behaviors of 112 Emergency Call Center managers in Turkey and the organizational commitment of their personnel. For this purpose, a survey was administered to 112 Emergency Call Center Directorate personnel (N=1,367) in the provinces of the Marmara Region (Yalova, Istanbul, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya, Edirne, Bursa, Kırklareli, Çanakkale, and Balıkesir). 303 personnel participated in the survey. The survey used the Multifactor Leadership Questionnaire 5–X Short, MLQ - Multifactor Leadership Scale, developed by Bass and Avolio (1985), and the Organizational Commitment Scale, developed by Meyer and Allen (1990) and adapted into Turkish by Wasti (2000) for validity and reliability. The data obtained were analyzed using independent samples t-tests, ANOVA tests, correlation, and regression tests. The results revealed a strong positive relationship between the employees' organizational commitment and leadership behaviors. When the results were examined in the context of the sub-dimensions of leadership behaviors, a strong positive relationship was found between extra effort and organizational commitment. Furthermore, a moderate positive relationship was found between effectiveness and satisfaction and organizational commitment. The results obtained from this study will contribute to future research conducted in 112 Emergency Call Centers.