Antalya'daki otellerin yüzme havuzlarında mikrobiyolojik kalite ve mikrobiyal risk değerlendirmesi (QMRA)
Microbiological quality and microbial risk assessment (QMRA) in the swimming pools of hotels in Antalya
  1. Tez No: 983681
  2. Yazar: MERVE YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL TUĞRUL İÇEMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yüzme havuzları rekreasyonel amaçlı kullanılan yapay su ortamları olup, çeşitli patojen mikroorganizmaların çoğalması için uygun koşullar oluşturabilmektedir. Bu çalışma ile“Kantitatif Mikrobiyal Risk Değerlendirmesi”modeli kullanılarak yetişkin ve çocukların havuz sularındaki mikrobiyal riske karşı korunması ve önlemler oluşturulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, numunelerde turizm sezonu süresince fiziko-kimyasal olarak pH, havuz suyu sıcaklığı ve serbest klor ölçümleri yapılmıştır. OMRA modeli ile enfeksiyon riski belirlenmesi amacıyla E. coli, İ. Enterekok, P. aeruginosa, S. aureus ve Salmonella spp için seçici besiyer kullanılarak inkübasyonları sonucu sayımları yapılmıştır. Sayım sonuçları QMRA üstel yöntem modeli ile hesaplanmıştır. Yapılan QMRA hesaplamaları, özellikle yaz aylarında sıcaklık ve kullanıcı yoğunluğunun artışıyla birlikte mikrobiyal kontaminasyon riskinin yükseldiğini ve bu durumun halk sağlığı açısından kritik bir tehdit oluşturduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, P. aeroginosa ve S. aureus türleri havuz suyunda kullanılan ulusal yönetmelik sınır değerlerini aşmıştır. Elde edilen bulgular, yalnızca düzenli mikrobiyolojik analizlerin yeterli olmadığını; risk temelli izleme ve önleyici kontrol stratejilerinin uygulanması gerektiğini göstermektedir. Özellikle klorlama ve dezenfeksiyon işlemlerinde yaşanan yetersizliklerin, E. coli, P. aeruginosa ve S. aureus gibi mikroorganizmaların enfeksiyon potansiyelini artırdığı belirlenmiştir. Bu kapsamda, halk sağlığının korunabilmesi için havuzlarda düzenli denetimlerin yapılması, mikrobiyolojik limitlerin yakından takip edilmesi ve kullanıcı yoğunluğuna bağlı esnek kontrol stratejilerinin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Swimming pools are artificial aquatic environments used for recreational purposes and can provide favorable conditions for the proliferation of various pathogenic microorganisms. This study aimed to protect adults and children against microbial risks in pool waters and to develop preventive measures by applying the Quantitative Microbial Risk Assessment (QMRA) model. In this context, physicochemical parameters such as pH, water temperature, and free chlorine were measured in the samples throughout the tourism season to determine infection risk using the QMRA model, E. coli, I.Enterococcus, P. aeruginosa, S. aureus, and Salmonella spp. were quantified by incubation on selective media. The enumeration results were analyzed using the exponential dose–response model within the QMRA framework. The QMRA results revealed that microbial contamination risk increases significantly during the summer months due to rising water temperatures and higher bather loads, posing a critical threat to public health. Furthermore, the concentrations of P. aeruginosa and S. aureus exceeded the national regulatory limits for pool water quality. The findings indicate that regular microbiological monitoring alone is insufficient and highlight the need for risk-based surveillance and preventive control strategies. In particular, inadequacies in chlorination and disinfection processes were found to enhance the infection potential of microorganisms such as E. coli, P. aeruginosa, and S. aureus. Therefore, to safeguard public health, it is recommended that swimming pools undergo regular inspections, microbiological limits be closely monitored, and flexible control strategies be developed in relation to user density.