Yüksek beklenti ve stres arasındaki ilişkinin bağlamsal belirleyicileri üzerine bir araştırma
A study on the contextual determinants of the relationship between high expectation and stress
- Tez No: 983680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, çalışanlardan beklentiler ve bireyin deneyimlediği stres ilişkisinde belirleyici olan düzenleyici (moderatör) değişkenler incelenmektedir. Bu doğrultuda yarı-sistematik literatür taraması yöntemi ile belirlenen karar kriterleri çerçevesinde yönetim ve örgüt araştırmalarında beklenti ilişkili değişkenlerin harekete geçirdiği, stres kaynaklı sonuçların ele alındığı ve aracılık etkilerinin incelendiği 39 makale SCOPUS veri tabanından elde edilmiştir. Bu araştırmalarda işaret edilen düzenleyici değişkenleri belirlemek adına atıf bağlam analizi yürütülmüştür. Bulgular neticesinde, mükemmeliyetçilik, öz-yeterlilik, başarı güdüsü, liderlik tarzı, örgüt kültürü, iş güvencesi ve ülke kültürü gibi değişkenlerin beklenti stres ilişkisinde etkili olabilecek düzenleyici değişkenler olarak ele alınabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın teorik temelleri ve belirlenen bu düzenleyici değişkenler Genel Adaptasyon Sendromu ile İş Talepleri ve Kaynakları Modeli çerçevesinde atılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the moderating variables that determine the relationship between expectations placed on employees and the stress experienced by individuals. In this context, 39 articles were obtained from the SCOPUS database through a semi-systematic literature review based on predetermined decision criteria. These articles focused on expectation-related variables in management and organizational research, stress-related outcomes, and mediation effects. To identify the moderating variables highlighted in these studies, citation context analysis was conducted. The findings suggest that variables such as perfectionism, self-efficacy, achievement motivation, leadership style, organizational culture, job security, and national culture can be considered as potential moderators in the relationship between expectations and stress. The theoretical foundations of the study and the identified moderating variables are discussed within the frameworks of the General Adaptation Syndrome and the Job Demands-Resources Model.