Adapting the semantic discontinuity detection method to interior design processes: an approach to improve user involvement and designer–user communication
İç mekân tasarım süreçlerine anlamsal süreksizlik tespiti yönteminin uyarlanması: kullanıcı katılımını ve tasarımcı–kullanıcı iletişimini geliştirmeye yönelik bir yaklaşım
  1. Tez No: 983691
  2. Yazar: BÜŞRA GÜMÜŞAY ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz tasarım süreçlerinde temel hedeflerden biri, kullanıcı beklentileri ile tasarımcılar tarafından önerilen çözümler arasında tutarlı bir uyum sağlamaktır. Tasarımcılar kullanıcı gereksinimlerine yanıt verme çabasında olsalar dahi, süreç boyunca ortaya çıkan iletişim boşlukları çoğu zaman tasarımcının yaratmak istediği deneyim ile kullanıcının algıladığı deneyim arasında tutarsızlıklara yol açmaktadır. Bu tezin temel amacı, bu soruna yanıt olarak kullanıcı katılımını artıran ve kullanıcı geri bildirimlerinin tasarım sürecine sistematik biçimde entegre edilmesini sağlayan iletişim odaklı bir metodolojik çerçeve önermektir. Önerilen yöntem, Anlamsal Süreksizlik Tespiti yaklaşımını temel almakta ve niteliksel ve niceliksel kullanıcı değerlendirmelerini bir arada kullanarak tasarım niyeti ile kullanıcı deneyimi arasındaki uyumsuzlukları belirlemeyi, yorumlamayı ve gidermeyi amaçlamaktadır. Çerçeve, kullanıcı değerlendirmelerinin tasarımın farklı aşamalarında tekrarlayan biçimde dâhil edilmesine olanak tanıyan yinemeli bir yaklaşım sunmakta; böylece tasarımcılar, belirlenen“anlamsal süreksizlikler”doğrultusunda tasarımlarını revize edebilmektedir. Buna ek olarak, yöntem sanal gerçeklik simülasyonlarını iletişimsel ve tanısal bir araç olarak kullanarak, kullanıcıların mekânsal izlenimlerini daha doğru ve derinlikli biçimde ifade edebilmelerini sağlamaktadır. Yinemeli geri bildirim döngüleri sayesinde elde edilen süreksizlik haritaları tasarımcılara iletilmekte ve bu haritalar, kavramsal hedeflerle deneyimsel sonuçlar arasındaki uyumu güçlendirmede yol gösterici olmaktadır. Araştırma bulguları, iletişim merkezli bir yaklaşımın yalnızca kullanıcı deneyimindeki tutarsızlıkları azaltmakla kalmadığını, aynı zamanda kullanıcı katılımını artırdığını ve tasarımcı–kullanıcı diyaloğunu daha anlamlı hâle getirdiğini göstermektedir. Sonuç olarak, yapılandırılmış kullanıcı geri bildirim döngülerinin ve sanal gerçeklik tabanlı değerlendirme araçlarının tasarım sürecine entegre edilmesi, daha duyarlı, kullanıcıyla uyumlu ve deneyimsel açıdan bütünleşik iç mekân tasarımı çıktılarının elde edilmesine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In contemporary design processes, a primary goal is to create a coherent alignment between users' expectations and the design solutions proposed by professionals. Despite designers' best efforts to address user needs, communication gaps often occur, resulting in inconsistencies between the experiences designers intend to create and the perceptions users ultimately form. To tackle this ongoing challenge, this study introduces a communication-driven methodological framework that enhances user participation and systematically integrates user feedback into the design process. The proposed method builds upon the Semantic Discontinuity Detection (SDD) framework and combines both qualitative and quantitative user evaluations to identify, interpret, and resolve mismatches between design intent and user experience. The framework operates iteratively, allowing designers to incorporate user assessments at successive design stages and revise proposals based on identified“semantic discontinuities”, the differences between what designers express and what users perceive. Additionally, the method utilizes virtual reality (VR) simulations as a communicative and diagnostic tool, facilitating immersive user participation and providing more accurate feedback on spatial impressions. Through iterative refinement, discontinuity maps are generated and communicated back to designers, guiding them toward improved alignment between conceptual objectives and experiential outcomes. The findings indicate that a communication-centered approach not only reduces experience-related inconsistencies but also strengthens user engagement and fosters more meaningful design dialogues. As a result, this study demonstrates that integrating structured user feedback loops and VR-based evaluation tools into the design process leads to more responsive, user-aligned, and experientially coherent interior design outcomes.