Alüminyum levha üretiminde proses optimizasyonu
Process optimization in aluminium sheet production
  1. Tez No: 98370
  2. Yazar: ZEYNEP BURCU KAVAKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ TAPTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ALÜMİNYUM LEVHA ÜRETİMİNDE PROSES OPTIMİZASYONU ÖZET Bu çalışmada alüminyum levha üretim prosesine olası hata türleri ve etkilen analizi uygulanmıştır. Üretim, levha döküm tekniği, haddeleme, ısıl işlem, yıkama kurutma, gerdirme, dilme ve boy kesme aşamalarından oluşmaktadır. Kalite tekniklerinin uygulanmasının başarıya ulaşmasındaki şüphesiz önkoşul üretim basamaklarının her birinin teorisinin bilinmesidir. Bu nedenle prosesin adımlan ve olası hata türleri ve etkisi analizi hakkında teorik bilgi verilmiş ve daha sonra uygulamaya geçilmiştir. Levha döküm tekniğinin karakteristiği, katılaşma ve sıcak haddelemenin eş zamanlı gerçekleşmesidir. Diğer döküm tekniklerinden farklı olarak, ilave sıcak haddelemeye gerek olmaksızın üretim soğuk haddeleme ile devam edebilmektedir. Levha döküm yöntemi“katüaşma/deformasyon”tekniğidir. Rulo üretimi için varolan diğer prosesler“yalnız katılaşma”tekniğidir. Dökülen ürün aynca deformasyon işlemlerine tabi tutulur. Tüm kalite tekniklerinin amacı olan hata oluşumunu önleme ve üretilen ürünün kalitesini garanti altına almanın başanya ulaşabilmesi için proses hammadde girişinden itibaren ele alınmalıdır, öncelikle akış diyagramı oluşturularak proses tanımlanmış, olası hata türleri ve etkileri analizinin altyapısı olan balık kılçığı diyagramlan ile levha döküm tekniği, soğuk haddeleme ve ısıl işlem süreçlerinde ürün kalitesini etkileyen faktörler tespit edilmiştir. Pareto analizi yapılarak hata oranlan bulunduktan sonra, en yüksek orana sahip hata için risk öncelik göstergesi şimdiki durum ve olası hata türleri ve etkileri analizi uygulandıktan sonraki durum için hesaplanmıştır. Tüm proses süreci için olası hata türleri, nedenleri, önlemleri belirlenmiş, fotoğraflarla görsel hale getirilmiş ve problemlerin oluşumunu önlemek için alınması gerekli önlemler tespit edilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
PROCESS OPTIMIZATION IN ALUMINIUM SHEET PRODUCTION SUMMARY The aim of this study is to apply failure mode and effect analysis to the production of aluminum sheet and strip. Production stages are twin roll casting, cold rolling, annealing, washing, drying, tensioning, slitting and cutting to length. In order to be successful in application of quality techniques, production stages should be known with all details. Characterization of twin roll casting is the occurrence of simultaneous solidification and hot rolling in one process. Twin roll casting is unique among the casting processes in that it is a combined“solidification/deformation”technique. All of the major competitive processes for the production of the strip products are“solidification only”processes where the cast product is subjected to separate downstream deformation operations. The simultaneous solidification and hot rolling are producing a characteristic microstructure win a fine cell size and intermetallic particle distribution with some residual structure. Aim of the all quality techniques is to prevent failures. Failure mode and effect analysis is an engineering technique used to define, identify, and eliminate known and potential failures, problems, errors, and so on from the system, design, process, and service before they reach the customer. Faiure mode and effect analysis prioritizes the identified failure modes according to the risk priority number. Cause and effect diagram, which is the substructure of failure mode and effect analysis technique, is applied to the twin roll casting, cold rolling and annealing processes in order to show process parameters that influence the quality of aluminum products. After describing causes and effects of failures, an example of process failure mode and effect analysis is given.