Video dizilerinin dinamik telfileler yardımıyla imge tabanlı, hareket tabanlı ve şekil tabanlı sıkıştırılması
  1. Tez No: 98369
  2. Yazar: ERDAL ILGAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTUĞRUL ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu tezde, optimal sıradüzensel içerik-tabanlı telfile gösterimlerinin tasarımı için metodlar önerilmiştir ve izlenmesi ile kodlanması gerçeklenmiştir. Tasarım prosedürü, telfile geometrisi sadeleştirmesinde hareket, görüntü ve şekil tabanlı kriterler kullanarak detaylıdan kabaya bir Delaunay telfile sıradüzeninden oluşmaktadır. Bir köşe sezim algoritması ile maksimum başlangıç düğüm sayısı bulunabilmektedir. Şekil ölçütü morfolojik işlemler kullanarak elde edilir ve siradüzensel şekil sadeleştirmesi algoritmasında kullanılır. Video için elde edilen deneysel sonuçlar video nesnesinin sınırında maksimum sayıda düğüm kaldırılırken nesnenin şeklini de iyi bir yaklaşıklıkla verebilmektedir, tç düğümlerin sadeleştirilmesinde hem hareket hem de görüntü tabanlı bilgi bir önem işlevi içerisinde ele alınıp telfilelerin optimal sıradüzensel tasarımında dinamik programlama benzeri bir algoritma kullanılmıştır. Sıradüzensel izleme telfile tabanlı hareket vektör eniyilenmesi ile kabadan detaylıya bir strateji kullanmaktadır. Sıradüzensel sıkıştırma teknikleri ise telfile düğüm noktalarının enyakın-komşu sıralamasına dayandırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Nesne Tabanlı Video, Çoklu Ortam Kodlama, Sıradüzensel Telfile Modeli, Aşamalı Kodlama xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis proposes methods for designing optimal hierarchical 2-dimensional(2D) content-based mesh representations and implements hierarchical tracking and hierarchical coding. The design procedure consists of constructing a fine-to-coarse hierarchy of Delaunay meshes, using image- and shape-based criteria for mesh geometry simplification. This representation consists of a hierarchy of Delaunay meshes using motion-based, image-based and shape-based criteria for mesh geometry simplification. A maximum number of initial nodes can be first found by use of a corner detection algorithm. Shape measure is obtained by use of morphological operations and is employed in hierarchical shape simplification algorithm. Experimental results obtained for video show that the proposed hierarchical shape simplification method can provide a good approximation of the shape of the video object while removing maximum possible number of nodes on its boundary. Interior nodes decimation is based on an optimization approach such that both motion and image based information are inserted in an importance function and a dynamic programming-like algorithm is employed to form optimal hierarchical design of meshes. Hierarchical tracking employs a coarse-to-fine strategy with mesh-based motion vector optimization. The hierarchical compression technique is based on a nearest-neighbor ordering of mesh node points. Keywords Object based Video, Multimedia Coding, Hierarchical Mesh Model, Progressive Coding xu