Yüklenici maliyet kontrol sistemi
Cost control system for contractors
- Tez No: 98371
- Danışmanlar: PROF.DR. V. DOĞAN SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
YÜKLENİCİ MALİYET KONTROL SİSTEMİ ÖZET Bu çalışmada tanıtılan sistem proje yönetim sistematiği içinde bir araç olarak yüklenici firmalar için tasarlanmıştır. Projeyi zamanında, bütçe sınırları içinde ve belirtilen kalitede bitirmek için gereken çabanın gerçekleşmesinde proje yönetiminin ihtiyacı olan bilgiyi sağlamaktadır. PKS ( Proje Kontrol Sistemi) olarak isimlendirilen sistem; Sezai Türkeş-Feyzi Akkaya İnşaat A.Ş. bünyesindeki Proje Kontrol bölümünce şirketin yapısal özelliklerine uygun olarak geliştirilmiştir. Sistemin altyapısı oluşturulurken Proje Yönetim kavramının bilimsel çerçevede kabul ettiği bütün bilgiler incelenmiştir. Bununla birlikte şirketin birikimi ve geçmiş tecrübeleri sitemin şekillenmesine yön vermiştir. PKS' nin temel görevi; projenin beklenen değerleri ile gerçekleşen değerlerini kıyaslayarak projenin gidişatı hakkında bilgi vermektedir. PKS projenin ilerlemelerini bütçe ve iş programına göre değerlendirip ve raporlarlamaktadır. Böylelikle proje yönetimi proje hakında zamanında bilgi sahibi olarak değerlendirme yapabilecek ve etkili karar alabilecektir. PKS gerçekleşme değerlerini ve maliyetleri aynı azamanda iş akış şemasına, sorumluluklara, kritik olaylara, maliyet merkezlerine ve kaynaklara göre takip edebilmekte ve listelemektedir. Sistemin verileri çeşitli formatlara göre saklaması ve raporlaması şirket için iyi bir database oluşturma imkanı vermektedir. Yeni teklif verilecek işlerde bu veriler fiyat hazırlamada kolaylık sağlayacaktır. IX
Özet (Çeviri)
COST CONTROL SYSTEM FOR CONTRACTORS SUMMARY The system provides general“project management”tool and approaches to all types of project under company's responsibility. Especially, purpose is finish the Project; on schedule, within budget, as specified. This system called PKS were formalized/designed and developed by STFA' s Project Control Department to achive an adequate and unique system for the company. The regulations and approaches which are defining the system are general universal theoretical knowledge of project management. That is not all of about system. The uniqueness of the system comes from the fact that, STFA's internal requirement were highly taken into consideration under the light of valuable past experiences on continuously developing basis. The main job of PKS is providing data for comparing expected with real life performance. The monitoring module of PKS measures, evaluates and reports job progress compared with performance planned. In this way project manager is being aware of nature and extend of any deviations to be able to take whatever actions considered to be effective for the current situation PKS also monitors the cost in detail of Work Breakdown Structure(WBS), Responsibility, Milestone, Cost Center and resource. This types of information build-up a valuable data base for future tender preparation and Management Information System (MIS) XI