Elektrokaplama metoduyla ni-B/Al2O3–TiO2 nanokompozit kaplamaların değişken oranlı seramik partikül kullanılarak kaplanması ve özelliklerinin incelenmesi
Electrodeposition of Ni-B/Al2O3–TiO2 nanocomposite coatings with variable ceramic particle content and investigation of their properties
  1. Tez No: 983760
  2. Yazar: AHMET AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATAKAN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, TMAB içeren Watts tipi banyodan DC elektrokaplama yöntemiyle bakır altlıklar üzerine Ni-B/Al2O3–TiO2 nanokompozit kaplamalar üretilmiş ve sabit toplam seramik miktarı (20 g/L) altında Al2O3/TiO2 oranının yapısal ve tribolojik özellikler üzerindeki etkisi incelenmiştir. XRD sonuçları, tüm numunelerde FCC-Ni matrisinin korunduğunu; seramik takviyesiyle birlikte kristalit boyutunun nanometrik aralıkta azaldığını, buna karşılık mikrogerinim ve kusur yoğunluğunun arttığını göstermiştir. SEM–EDS analizleri, Al2O3 ve TiO2 parçacıklarının Ni-B matrisi içine gömülü olduğunu ve kompozisyona bağlı olarak eş-oranlı hibrit kaplamada daha homojen ve ince, TiO2 açısından zengin bileşimde ise yer yer süreklilik eğilimi gösteren dağılımlar oluşturduğunu ortaya koymuştur. Ball-on-disk aşınma testlerinde 2 N normal yük altında eş-oranlı hibrit kaplama en düşük ortalama sürtünme katsayısını (µ ≈ 0,38) verirken; TiO2 açısından zengin numune, daha yüksek µ değerine rağmen en düşük iz derinliğini (≈3,62 µm) sergilemiştir. Elde edilen bulgular, tribolojik performansın yalnızca seramik fazın varlığına değil, aynı zamanda faz türü-oranı ile matris içindeki dağılımın tanımladığı yük taşıma moduna bağlı olduğunu göstermektedir. Bu çerçevede, düşük/orta yük koşullarında hibrit Al2O3–TiO2 takviyeli mimarinin, daha yüksek yük seviyeleri için ise Al2O3 ağırlıklı tasarımların daha uygun olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ni-B/Al2O3–TiO2 nanocomposite coatings were produced on copper substrates by DC electrodeposition from a TMAB-containing Watts-type bath, and the effect of the Al2O3/TiO2 ratio on the structural and tribological properties was investigated at a fixed total ceramic content of 20 g/L. XRD results revealed that the FCC-Ni matrix was preserved in all samples, while the incorporation of ceramic reinforcements reduced the crystallite size into the nanometric range and, in contrast, increased the microstrain and defect density. SEM–EDS analyses showed that Al2O3 and TiO2 particles were embedded in the Ni-B matrix and, depending on the composition, formed a more homogeneous and fine distribution in the equi-ratio hybrid coating, whereas the TiO2-rich composition exhibited locally continuous reinforcement regions.Ball-on-disk wear tests under a normal load of 2 N indicated that the equi-ratio hybrid coating yielded the lowest average coefficient of friction (µ ≈ 0.38), while the TiO2-rich sample, despite its higher µ, exhibited the minimum wear track depth (≈ 3.62 µm). Overall, the findings demonstrate that the tribological performance is governed not only by the mere presence of the ceramic phase, but also by the load-bearing mode defined by the phase type–ratio and the spatial distribution of the particles within the matrix. In this context, hybrid Al2O3–TiO2-reinforced architectures appear more suitable for low/medium load conditions, whereas Al2O3-dominated designs are considered to be more promising at higher load levels.