Kırıkkale yöresi Anadolu karaçamı (Pinus nigra subsp. pallasiana) ve toros sediri (Cedrus libani A. Rich.) ağaçlandırma sahalarında malçlamanın bazı morfolojik ve fizyolojik fidan özelliklerine etkisi
The effect of mulching on some morphological and physiological seedling characteristics of Anatolian black pine (pinus nigra subsp. pallasiana) and taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) afforestation areas in Kırıkkale region
- Tez No: 983761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kırıkkale yöresinde tesis edilen Anadolu karaçamı (Pinus nigra subsp. pallasiana) ve Toros sediri (Cedrus libani A. Rich.) ağaçlandırma sahalarında uygulanan farklı malçlama yöntemlerinin (kontrol, organik malç, naylon malç) fidanların bazı morfolojik ve fizyolojik özellikleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada morfolojik özelliklerden fidan çapı, boyu ve yaşama yüzdesi; fizyolojik özelliklerden ise şafak öncesi su potansiyeli (Ψpd), gün ortası su potansiyeli (Ψmd) ve fotosentetik verimlilik (Fv/Fm) parametreleri değerlendirilmiştir. Çalışma, 2023 yılı vejetasyon dönemi boyunca yürütülmüş ve meteorolojik veriler uzun yıllar ortalamalarıyla karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, malçlama uygulamalarının kurak ve yarı kurak koşullarda fidan gelişimini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Morfolojik sonuçlara göre, Anadolu karaçamında çap ve boy gelişiminde uygulamalar arasında anlamlı fark bulunmamış, yaşama yüzdesi en yüksek %60.95 ile naylon malçta elde edilmiştir. Toros sedirinde ise naylon ve organik malç çap gelişiminde anlamlı artış sağlamış, yaşama yüzdesi naylon ve organik malç uygulamalarında %90'ın üzerine çıkmıştır. Fizyolojik bulgulara göre, şafak öncesi su potansiyeli (Ψpd) her iki türde de malçlamadan olumlu etkilenmiş; naylon malç uygulaması karaçamda –8.5 bar, sedirde ise –6.5 bar seviyelerinde daha yüksek değerler sağlamıştır. Gün ortası su potansiyeli (Ψmd) açısından karaçamda anlamlı fark görülmezken, sedirde naylon malç temmuz ayında değerleri –18 bar'dan –14,5 bar düzeyine yükselterek su stresini azaltmada daha etkili olmuştur. Fotosentetik verimlilik (Fv/Fm) sonuçlarında ise karaçamda naylon malç ağustos ayında değeri 0.720'ye çıkarmış, sedirde ise organik malç temmuz ayında 0.740 ile en yüksek değeri sağlamıştır. Sonuç olarak, malçlamanın ağaçlandırma çalışmalarında özellikle kurak ve yarı kurak koşullarda fidanların yaşama başarısını artıran ve fizyolojik dayanıklılığını destekleyen önemli bir uygulama olduğu söylenebilir. Ayrıca malçlama, fidanların yaşama başarısını artıran ve ağaçlandırma çalışmalarının başarısına katkı sağlayan etkili bir silvikültürel tedbir olarak uygulamada önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different mulching methods (control, organic mulch, plastic mulch) on selected morphological and physiological characteristics of Anatolian black pine (Pinus nigra subsp. pallasiana) and Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) seedlings in afforestation sites established in the Kırıkkale region. The evaluated morphological traits included seedling diameter, height, and survival rate, while the physiological traits comprised predawn water potential (Ψpd), midday water potential (Ψmd) and photosynthetic efficiency (Fv/Fm). The research was carried out during the 2023 growing season, and the meteorological data for the study year were compared with long-term averages. The findings demonstrated that mulching positively influenced seedling performance under arid and semi-arid conditions. In terms of morphological traits, no significant differences were observed among treatments for diameter and height in Anatolian black pine, whereas the highest survival rate (60.95%) was obtained under plastic mulch. In Taurus cedar, plastic and organic mulch significantly enhanced diameter growth, and survival exceeded 90% under both plastic and organic mulch treatments. Regarding physiological traits, predawn water potential (Ψpd) was positively affected by mulching in both species, with plastic mulch yielding higher values (–8.5 bar in black pine and –6.5 bar in teurus cedar). While midday water potential (Ψmd) showed no significant differences among treatments in pine, plastic mulch improved values in cedar during July, from –18 bar to –14.5 bar, thereby alleviating drought stress. For photosynthetic efficiency (Fv/Fm), plastic mulch raised the value to 0.720 in Anatolian black pine in August, while organic mulch provided the highest value 0.740 for Taurus cedar in July. In conclusion, mulching can be considered an effective practice in afforestation, particularly under arid and semi-arid conditions, as it enhances seedling survival and supports physiological resilience. Moreover, mulching represents a valuable silvicultural measure that contributes to the success of afforestation practices.