Elektro-curuf kaynak metodu ve yüzey kaplama
- Tez No: 19530
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN YEREBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ill ÖZET Bu tez çalışmasında önce karbonlu çeliklere uygulanan en önemli kaplama yöntemleri hakkında konunun önemini kavrayabilmek için verilmiştir. Daha sonra elektrocuruf kaynak metodu tanıtılmıştır. Metodun, diğer yöntemlerden farklılıkları, diğer yöntemlerden üstünlükleri ve metodun kullanıldığı endüstriyel imalâtlar hakkında bilgi verilmiştir. Kaynak dikişinin özellikleri ile doğrudan ilişkili olan kaynak parametreleri ve parametrelerin yaptığı etkiler incelenmiştir. Metodun donanımı için gerekli esaslar üzerinde durulmuş, kaynak safiyet malzemelerinden olan tozlar ve elektrot telleri hakkında çeşidi bilgiler verilmiştir. Metodun geniş çapta kullanıldığı dolgu kaynak işlemleri açıklanmış ve çeşitli uygulamalara adapte edilme imkânları anlatılmıştır. Laminasyon ve clading yöntemlerine alternatif olarak düşünülen elektrocuruf kaynağı ile karbonlu çeliklerin paslanmaz çelik ile kaplanması amaçlanmış ancak yüksek sıcaklık ortamı için gerekli laboratuvar şartlan oluşturulamadığından alüminyum kaplama işlemi yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda alüminyum kaplama işlemi istenilen basanda sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this work, coating of aluminum on the ordinary steel sheet is examined. Elektroslag welding technique is used for melting and coating of aluminum over the steel surface. Aluminum coating using electro-slag welding technique on ordinary steel sheets exhibits excellent corrosion properties. Due to inconviniencies during the experiment, insufficient bonding strength is achieved. A reasonable bonding is achieved by precoating the surface or by improving the welding properties of aluminum.