Ribes nigrum L. meyve özütü kullanılarak zno nanopartiküllerin yeşil sentezi, karakterizasyonu ve enerji depolama özelliklerinin araştırılması
Green synthesis, characterization, and investigation of energy storage properties of zno nanoparticles using ribes nigrum L. fruit extract
  1. Tez No: 983762
  2. Yazar: MEHMET FERMAN BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Ribes Nigrum L. (Siyah Frenk Üzümü) bitkisinin meyve özütü kullanılarak çevre dostu yeşil sentez yöntemiyle çinko oksit nanopartikülleri sentezlenmiştir. Bu sentez protokolünde, Ribes Nigrum L. meyve özütünün indirgeyici özelliğinden yararlanılmıştır. Elde edilen Ribes Nigrum L. temelli çinko oksit nanopartiküllerinin yapısal, morfolojik ve kimyasal özellikleri X-ışını kırınımı, taramalı elektron mikroskobu, fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi, zeta potansiyel ölçümü, UV-Görünür bölge spektroskopisi, enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi ve termogravimetrik analiz teknikleriyle yapılmıştır. Sentezlenen Ribes Nigrum kökenli çinko oksit nanopartiküllerinin enerji depolama performansı, döngüsel voltametri, galvanostatik şarj-deşarj ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Galvanostatik şarj-deşarj ölçümleri sonucunda, sülfürik asit ortamında 0.08 Ag⁻¹ akım yoğunluğunda 315.46 Fg⁻¹ özgül kapasitans değeri elde edilmiştir. Ayrıca, 5000 döngü sonunda başlangıç kapasitansının %90.84'ünün korunması, geliştirilen malzemenin yüksek çevrim kararlılığına sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, zinc oxide nanoparticles were synthesized using the fruit extract of Ribes Nigrum L. (blackcurrant) through an environmentally friendly green synthesis approach. During the synthesis process, the reducing capability of Ribes Nigrum L. fruit extract was utilized as a natural reducing and stabilizing agent. The structural, morphological, and chemical characteristics of the Ribes Nigrum-based zinc oxide nanoparticles were analyzed using X-ray diffraction, scanning electron microscopy, Fourier-transform infrared spectroscopy, zeta potential analysis, UV–Visible spectroscopy, energy-dispersive X-ray spectroscopy, and thermogravimetric analysis. The energy storage performance of the synthesized Ribes Nigrum-derived zinc oxide nanoparticles was evaluated by cyclic voltammetry, galvanostatic charge–discharge, and electrochemical impedance spectroscopy techniques. From the galvanostatic charge–discharge measurements, a specific capacitance value of 315.46 Fg⁻¹ was obtained at a current density of 0.08 Ag⁻¹ in a sulfuric acid electrolyte. Moreover, after 5000 consecutive charge–discharge cycles, 90.84% of the initial capacitance was retained, indicating excellent cycling stability and long-term electrochemical durability of the developed material.