Sosyal bilgiler dersinde eğitsel oyun kullanımının öğrencilerin kültürel mirasa duyarlılığına ve derse yönelik tutumuna yansıması
The reflection of the use of educational games in social studies lessons on students' sensitivity to cultural heritage and their atttudes toward the course
  1. Tez No: 983801
  2. Yazar: İLAYDA NUR KARALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR GÜRDOĞAN BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul Sosyal Bilgiler dersinde eğitsel oyun kullanımının öğrencilerin kültürel mirasa duyarlılıkları ve derse yönelik tutumları üzerindeki yansımasını incelemektir. Karma araştırma yaklaşımlarından gömülü deneysel desenle tasarlanan bu çalışmanın nicel bölümü ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle yürütülmüştür. Araştırmanın deney grubunda Sosyal Bilgiler dersi eğitsel oyunlarla işlenirken, kontrol grubunda süregelen öğretim yöntemleri takip edilmiştir. Nitel bölümde her ders sonunda öğrenci günlükleri toplanmış, süreç sonunda ise yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler Mann Whitney U testi, nitel veriler ise tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre deney ve kontrol grubu öğrencilerinin son test puanları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Nitel verilerden elde edilen bulgular öğrencilerin eğitsel oyunları eğlenceli ve öğretici bulduklarını, bu oyunların kültürel mirasla ilgili farkındalıklarını artırdığını ve derse olan ilgilerini geliştirdiğini göstermektedir. Öğrenciler kültürel mirası geçmişe ait değerler, gelenekler ve el sanatları gibi unsurlarla tanımlamış; bu mirası gelecek nesillere aktarabileceklerini belirtmişlerdir. Araştırma sonucunda eğitsel oyunların öğrencilerin kültürel mirasa duyarlılık ve derse yönelik tutumlarını geliştirmeye katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the reflection of educational games in primary school Social Studies on students' sensitivity to cultural heritage and their attitudes towards the course. Using an embedded mixed methods design, the quantitative part employed a quasi-experimental pretest-posttest control group design. The experimental group was taught with educational games, while the control group followed ongoing instructional methods. Qualitative data included student diaries and semi-structured interviews. Quantitative data were analyzed using the Mann-Whitney U test, while qualitative data were analyzed through thematic analysis. According to the findings, no significant difference was observed between the post-test scores of the experimental and control group students. The qualitative findings revealed that students found educational games both enjoyable and instructive, that these games enhanced their awareness of cultural heritage, and increased their interest in the course. Students defined cultural heritage through elements such as values from the past, traditions, and handicrafts, and stated that they could transmit this heritage to future generations. As a result of the study, it can be said that educational games contributed to the improvement of students' sensitivity to cultural heritage and their attitudes toward the course.