XIX. yüzyılın ikinci yarısında Diyarbakır'a yapılan sürgünler
Exiles to Diyarbakır in the second half of the 19th century
- Tez No: 983838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Osmanlı Devleti'nin XIX. yüzyılın ikinci yarısında uyguladığı sürgün politikaları çerçevesinde Diyarbakır'a gönderilen bireyleri ve bu politikanın toplumsal, hukuki ve idari yansımalarını incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, sürgün edilen kişilerin kimliklerini, suçlamalarını, sevk süreçlerini ve menfadaki yaşam koşullarını arşiv belgeleri temelinde ortaya koymaktır. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş, Başbakanlık Osmanlı Arşivi başta olmak üzere çeşitli birincil kaynaklar sistematik şekilde taranmış ve belgeler analiz edilmiştir.Çalışmada, özellikle Balkan coğrafyasında gelişen milliyetçilik hareketleri sonucunda Osmanlı topraklarında baş gösteren isyanlar ve bu isyanlara karıştığı gerekçesiyle sürgün edilen Bulgar komitacıları üzerinde durulmuştur. Sürgün edilen bireylerin, Diyarbakır'daki sosyal uyumları, iktisadi faaliyetleri, af talepleri, firar girişimleri ve devletle olan ilişkileri çok boyutlu olarak ele alınmıştır. Ayrıca kalebentlik, ikamete memuriyet ve şehirde serbest sürgün gibi farklı sürgün türleri de karşılaştırmalı şekilde değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, sürgünün sadece bir ceza türü değil, aynı zamanda Osmanlı taşra idaresinin merkezi kontrolünü sağlamak için başvurduğu stratejik bir yönetim aracı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, Osmanlı hukuk sistemindeki sürgün uygulamalarının taşra siyaseti üzerindeki etkisini Diyarbakır özelinde somutlaştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the individuals sent to Diyarbakır within the framework of the exile policies implemented by the Ottoman Empire in the second half of the 19th century and the social, legal and administrative reflections of this policy. The main purpose of the study is to reveal the identities, accusations, deportation processes and the living conditions of the exiled individuals based on archival documents. The qualitative method was adopted in the research, and various primary sources, primarily the Prime Ministry Ottoman Archives, were systematically scanned and the documents were analyzed. The study focused on the rebellions that broke out in Ottoman lands as a result of the nationalist movements that developed in the Balkan geography and the Bulgarian committee members who were exiled on the grounds that they were involved in these rebellions. The social adaptations, economic activities, amnesty requests, escape attempts and relations with the state of the exiled individuals in Diyarbakır were discussed in a multidimensional manner. In addition, different types of exile such as being in a fortress, being a resident civil servant and being free in the city were evaluated comparatively. In this context, it has been concluded that exile was not only a type of punishment but also a strategic management tool used by the Ottoman provincial administration to ensure central control. The study aims to concretize the impact of exile practices in the Ottoman legal system on provincial politics in Diyarbakır.