Gürültünün kahve tadı algısı üzerindeki etkisi: Deneysel bir değerlendirme
The effect of noise on coffee taste perception: An experimental evaluation
  1. Tez No: 983837
  2. Yazar: KÜBRA ÇAKIRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KABACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, sesli çevre koşullarının kahve tadı algısı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Deneysel yöntemle yürütülen araştırmada, katılımcılara dört farklı işitsel ortam (sessizlik, doğal sesler, gri gürültü ve kırmızı gürültü) eşliğinde kahve tadımı yaptırılmış ve duyusal değerlendirmeleri toplanmıştır. Araştırma, kahve deneyiminin yalnızca tat alma duyusuyla sınırlı kalmayıp, işitsel çevre koşullarının da algı üzerinde belirleyici olabileceği hipotezine dayanmaktadır. Araştırmaya katılan 60 kişinin demografik özellikleri dikkate alınarak, her bir deney ortamında kahve tadı ve tat profili (yoğunluk, netlik, gövde, denge ve kalıcılık) ile genel deneyim (beğeni, özgünlük, tekrar etme isteği) ölçülmüştür. Bulgulara göre, sessiz ortamda kahve en acı olarak algılanmış (%78,3), kırmızı gürültüde ise tat kalıcılığı en yüksek olarak değerlendirilmiştir. Doğal sesler eşliğinde kahve deneyimi, gövde açısından öne çıkarken, gri gürültü ortamında ise kalıcılık öne çıkmıştır. Sessiz ortam, tüm gruplar içinde deneyimi tekrar etme isteği (%68,3), kişisel deneyim vurgusu (%51,7) ve işitsel-mekânsal beğeni açısından en yüksek puanları almıştır. Sonuç olarak, işitsel çevrenin kahve tadı algısına doğrudan etki ettiği, farklı ses ortamlarının tatlılık, acılık ve umami gibi tat kategorilerinde değişiklik yarattığı, ayrıca kullanıcı memnuniyeti ve deneyimsel bağlam üzerinde de belirleyici olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of auditory environmental conditions on the perception of coffee taste. Conducted through an experimental method, the study involved coffee tasting sessions in four different auditory settings (silence, natural sounds, grey noise, and red noise), during which participants' sensory evaluations were collected. The research is based on the hypothesis that the coffee experience is not limited to the sense of taste alone, but that auditory environmental factors can also significantly influence perception. Considering the demographic characteristics of the 60 participants, the study measured coffee taste and taste profile (intensity, clarity, body, balance, and persistence) as well as overall experience (preference, uniqueness, and willingness to repeat the experience) in each setting. According to the findings, coffee was perceived as most bitter in the silent environment (78.3%), while the highest perception of taste persistence occurred in the red noise condition. The coffee experience accompanied by natural sounds stood out in terms of body, while grey noise highlighted persistence. Among all groups, the silent environment received the highest scores in terms of willingness to repeat the experience (68.3%), personal experience emphasis (51.7%), and auditory-spatial appreciation. As a result, it was determined that the auditory environment directly affects coffee taste perception, that different soundscapes lead to variations in taste categories such as sweetness, bitterness, and umami, and that they also play a determining role in user satisfaction and experiential context.