Osmanlı İmparatorluğu'nda boğazlar muhafazası
Protection of the straits in the Ottoman Empire
- Tez No: 983842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE KILIÇASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma özellikle 18. yüzyıl başlarından itibaren Rusya'nın Karadeniz'de belirmeye başladığı dönemden, 1841 Londra Boğazlar sözleşmesine kadar olan süreçte, Osmanlıların Boğazlar muhafazası anlayışını ve yöntemini anlamayı konu edinir. Payitahtın hem Karadeniz hem de Akdeniz boğazları üzerinden tehdide uğraması karşısında, İmparatorluk bu süreçte boğazları hızlı bir şekilde kale ve tabya gibi savunma istihkamlarıyla donatmıştı. Fakat boğazların muhafazası için alınan bu önlemler ve takip edilen siyasanın uzun erimli bir plan ve program çerçevesinde olmadığı söylenebilir. Daha ziyade İmparatorluk bir musibet ile karşılaştığında günü birlik denilebilecek önlemlerle boğazlar ve payitahtın muhafazasını gündemine almaktaydı. Her ne kadar 1768- 1774 Osmanlı Rus Savaşı bu iddianın altını oyar gibi gözükse de Payitahtın çabaları ve uygulananlar ve uygulanmak istenenlerin sahada tam anlamıyla karşılık bulamaması bu programın olgunlaşmasına engel olmuştur. Aynı zamanda İmparatorluk sınırlarının genişlemesinin durduğu dönemden Payitahtın ve boğazların muhafaza edilmesine yönelik endişelerin artmaya başladığı bu dönüşümde Osmanlıların coğrafi açıdan stratejik bir uzamda bulunuşunun önemine değinilmiştir. Uzamın paylaşılamama özelliği Osmanlıların boğazlar muhafazasında elini güçlü kılan önemli bir ayrıcalık şeklinde değerlendirilmiştir. Bu bağlamda Osmanlılar bir tehdit karşısında çok maharetli siyasi hamleler ve ittifaklar kurmuş olsa bile diğer önde gelen Avrupa devletleri nazarında boğazların ve payitahtın egemenliği başka bir devlete havale edilecek kadar değersiz ve sessiz kalınacak bir durum değildi. Haliyle çalışmamızda birçok değişkenin ve muhafaza ediminin ayyuka çıktığı bu süreçte Osmanlıların Boğazları muhafazası resmedilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is particularly concerned with understanding the Ottoman understanding and method of protecting the Straits from the beginning of the 18th century, when Russia began to emerge in the Black Sea, until the London Straits Convention of 1841. In the face of the threat to the capital city from both the Black Sea and the Mediterranean straits, the Empire quickly equipped the straits with defensive fortifications such as fortresses and forts. However, it can be said that these measures taken and the policy followed for the protection of the straits were not within the framework of a long-term plan and program. Rather, when the Empire encountered a calamity, it put the protection of the straits and the capital city on its agenda with what can be called one-day measures. Although the 1768- 1774 Ottoman-Russian War seems to undermine this claim, the effort of the Payitaht and the failure to find a full response in the field to what was implemented and what was intended to be implemented prevented this program from maturing. At the same time, the importance of the Ottomans being in a geographically strategic space in this transformation, when the expansion of the borders of the Empire stopped and concerns about the protection of the capital city and the straits began to increase, is emphasized. The feature of not being able to share the space was evaluated as an important privilege that made the Ottomans' hand strong in protecting the straits. In this context, even though the Ottomans made very skillful political moves and alliances against a threat, in the eyes of other leading European states, the sovereignty of the straits and the capital city was not worthless enough to be left to another state and it was not a situation to remain silent. Naturally, in this process where many variables and acts of preservation came to the fore, our study tried to portray the Ottomans' preservation of the straits.