Osmanlı askeri matbuatından: Kılınc Mecmuası'nın transkripsiyon ve değerlendirilmesi
From the Ottoman military press: Kılınc Journal's translation and evaluation
  1. Tez No: 983843
  2. Yazar: HATİCE BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Askeri bir yayın olan Kılınç Mecmuası, II. Meşrutiyetin ilan edilmesinden sonra basın hayatına 31 Aralık 1909 da Bağdat vilayetinde başlamıştır. Dergide siyasi, sosyal ve ekonomik yazılar bulunmamaktadır. daha çok askerlik mesleğine yönelik haber ve yazılar bulunmaktadır. Derginin kurucuları Hüseyin Fevzi ile Reşid Beylerdir. Mecmua mesleki konularda okuyucularını ve osmanlı askeri personelini bilgilendirmeyi hedeflemiştir. Bu doğrultuda özellikle yabancı eserlerden tercüme yapmak sureti ile oluşturulan makalelere sayfalarında yer vermiş ve haftalık olarak basılmıştır. Cuma günleri yayınlanan ve 24 sayı halinde çıkan dergi, özellikle askeri eğitim ve askerlik mesleğini icra anlayışına ışık tutmaktadır. yerel bir yayın olmakla birlikte daha çok osmanlı ordusunun tamamına hitap etmiştir. Bu tez de dergi tanıtılarak, 24 sayısının Osmanlı Türkçesinden günümüz harflerine çevirisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The military publication“Kılıç Journal”began its press life on December 31, 1909, after the proclamation of the Second Constitutional Era, in the Baghdad Vilayet. The journal does not include political, social, or economic writings. Instead, it focuses more on news and articles related to the military profession. The founders of the journal are Hüseyin Fevzi and Reşid Bey. The journal aimed to inform its readers and Ottoman military personnel on professional matters. In this context, it especially featured translated articles from foreign works and dedicated its pages to articles prepared for this purpose, being published weekly. The journal, which was published in 24 issues and released on Fridays, shed light on the understanding of military education and the practice of the military profession. While being a local publication, it addressed more broadly the entire Ottoman army along with its unique focus. As part of this thesis, the journal was introduced, and its 24 issues were transcribed into modern Turkish alphabet.