Eşzamanlı mühendislik tanımları, kullanılma nedenleri ve uygulama teknikleri
Concurrent engineering definitions, reasons for usage and application technics
- Tez No: 98386
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN FIĞLALI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Eşzamanlı mühendislik, klasik ürün geliştirme yöntemlerinin müşterilere istediklerini vermede yetersiz kaldığım gören yöneticiler tarafından son yıllarda yoğun bir şekilde kullanılmaya başlayan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımı açıklayabilmek bu tezin hazırlanmasında ana hedef olmuştur. Giriş bölümünde klasik ürün geliştirme anlayışı olan sıralı yaklaşımın özellikleri verilerek ve bu özellikler eşzamanlı mühendislik ile karşılaştırılarak, eşzamanlı mühendisliğin ortaya çıkmasının nedenleri vurgulanmıştır. Sıralı ve eşzamanlı mühendislik anlayışlarının ürün geliştirme konusuna bakış açılan verilmiştir. Gerçekte eşzamanlı mühendisliğin uygulanma nedenleri sıralı mühendisliğin karakterinde aranmalıdır. Eşzamanlı mühendislik ile ilgili detaylı teorik bilgilerin verildiği ikinci bölümde öncelikle eşzamanlı mühendislik konusunda uzun çalışmalarda bulunmuş, söz sahibi kişi ve kuruluşların eşzamanlı mühendislik konusuna bakış açılan ve konuyu tanımlamalarına yer verilmiştir. Ardından ürün geliştirme ve tasarım açısından eşzamanlı mühendisliğin uygulanmasının nedenleri açıklanmıştır. Konu tasarım açısından açıklanırken, tasarıma temel oluşturan, tasarım girdilerini sağlayan evreler (üretim, montaj, kalite, çevre vb.) göz önünde tutulmuştur. Bu şekilde eşzamanlı mühendislik ile ilgili teorik bilgilerin verilmesi tamamlanmış olmaktadır. Üçüncü bölüm eşzamanlı mühendislik uygulamalarının stratejisini ve yönünü belirleyen kavramlar üzerinedir. Eşzamanlı mühendislik ağırlıklı olarak müşteri memnuniyetini hedef alan bir yaklaşımdır, ki müşteri de kendisine değer yaratan, isteklerini ve beklentilerini karşılayan, kaliteli ürünlerin, alabileceği bir fiyatla, zamanında kendisine sunulması durumunda memnun olmaktadır. Bölümde son olarak eşzamanlı mühendislik yaklaşımının uygulamalannın ilkelerinden bahsetmektedir. Bu ilkeler organizasyon, iletişim, gereksinimler, ürün geliştirme detaylannda ele alınmaktadır. Kalite tekniklerine geçmeden önce de bu tekniklerin verimli uygulanabilmesi için gerekli olan şartlarortaya konulmaktadır. Dördüncü bölümde eşzamanlı mühendisliğin uygulama teknikleri (kalite teknikleri) incelenmektedir. Kalite fonksiyonlarını geliştirme, hata ağacı analizi, olası hata türü ve etkisi, deneylerin tasarımı, poka-yoke ve istatistiksel proses kontrol eşzamanlı mühendislik yaklaşımı çerçevesinde kullanılan ana teknikler olarak kabul edilmektedir. Beşinci bölüm bir ürünün kalitesinin müşteri memnuniyetine yönelik olarak nasıl geliştirilebileceğinin bir örneğini oluşturmaktadır. Müşteri beklentileri uygulanan anketler aracılığı ile belirlenmekte, bu beklentiler kalite fonksiyonlarım geliştirme VUltekniği kullanılarak ürün spesifikasyonlarına dönüştürülmektedir. Ayrıca pazarda bulunan rakiplerin ürünleri de incelenerek bir benchmark gerçekleştirilmektedir. Tüm bu veriler ışığında elde edilen sonuçlar analiz edilmekte ve bir aksiyon planı ortaya konulmaktadır. Son bölüm olan sonuç bölümünde ise çalışmanın genel bir değerlendirmesi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Concurrent engineering is a systematic approach used recently by managers who realised that classical product development methods become insufficient to meet customer needs. This thesis mainly aims to clarify the systematic approach. Introduction emphasises the reasons of existence of concurrent engineering by giving sequential engineering characteristics and comparing them with concurrent engineering. The section also covers both engineering methods' point of views. Actually, the initiation of the concurrent engineering applications based on the improper approach of sequential engineering. Chapter two includes theoretical knowledge of concurrent engineering and definitions of authorities. Furthermore application reasons of concurrent engineering are described considering product development and design. Concepts as manufacturing, assembly, quality and environment, which provide design inputs are also taken into account. Thus, preparations are finished to enter the application area. Chapter three explains concepts establishing the strategy and direction of concurrent engineering applications. Concurrent engineering focuses on customer satisfaction and a customer only satisfies when getting high quality and valuable products with a reasonable price and on time. At the end of the chapter principals of concurrent engineering applications are mentioned. These principals are identified in details of organisation, communication, needs and product development. Before the quality technics, necessary conditions are defined for an efficient application of these technics. Chapter four clarifies the application technics of concurrent engineering (quality technics). The basic technics can be stated as Quality Function Development (QFD), Fault Tree Analysis (FT A), Failure Modes and Effects Analysis (FMEA), Design of Experiments (DOE), Poka-Yoke and Statistical Process Control (SPC). Chapter five is a sample for developing product quality to assure customer satisfaction. Customer expectations are determined by questionnaires and these expectations are converted into technical specs by the means of Quality Function Deployment. Benchmark is also included in this phase: main competitors' products are examined. Consequently, all data is analysed and the chapter ends with an action plan. Last chapter evaluates the thesis. Consequently, it is viewed the concurrent engineering can be a promising approach by getting customer satisfaction.