Azerbaycan'ın turizm potansiyeli ve geliştirilebilir turizm çeşidi olarak kültür turizminin incelenmesi
Analyzing Azerbaijan's tourism potential and cultural tourism as a developable form of tourism
- Tez No: 983860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZA ZERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
“Azerbaycan'ın mevcut turizm potansiyeli çerçevesinde kültür turizminin mevcut gelişimi ne düzeydedir ve ne düzeyde geliştirilebilir?”sorusuna cevap bulmak üzere yürütülmüş bu çalışma, Paydaş Teorisi çerçevesinde, son 10 yılda Azerbaycan'da bulunmuş ve en az bir kültürel aktivite gerçekleştirmiş 18 katılımcı ile yüz yüze ve çevrimiçi, yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Tematik içerik analizi yolu ile kodlanan verilerde ortaya çıkan yedi ana tema Azerbaycan'ın Turizm Potansiyeli, Kültürel Deneyimler, Kültür Turizminin Güçlü Yönleri, Kültür Turizminin Zayıf Yönleri, Geliştirme Önerileri, Yerel Halk ile Etkileşim, Gelecekteki Turizm Deneyimleri olarak belirlenmiştir. Teorik açıdan kültür turizminin mevcut durumunu ve gelecek potansiyelini Paydaş Teorisi çerçevesinde bütüncül bir bakış açısıyla ele alan ilk çalışmalardan olan bu tez, pratik olarak turizmin paydaşlarına, alternatif ve sürdürülebilir bir turizm türü olan kültür turizminin güçlü ve zayıf yönleri ile potansiyelini işaret etmesi açısından bir yol haritası sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Building on the Stakeholder Theory, this study aims to answer the following researh question:“What is the current level of development of cultural tourism within Azerbaijan's existing tourism potential, and to what extent can it be further improved?”The research was carried out in Turkey with 18 participants, who had visited Azerbaijan recently and had engaged in at least one cultural activity. Data were collected through semi-structured interviews both face-to-face and online. Thematic content analysis revealed seven main themes: Azerbaijan's Tourism Potential, Cultural Experiences, Strengths of Cultural Tourism, Weaknesses of Cultural Tourism, Suggestions for Improvement, Interaction with Local People, and Future Tourism Experiences. As one of the first studies to address the current state and future potential of cultural tourism from a holistic perspective through the Stakeholder Theory, this study provides practical insights for tourism stakeholders. It offers a roadmap by highlighting the strengths and weaknesses of cultural tourism as an alternative and sustainable form of tourism, while also indicating its potential for future development.