Gastronomi bloglarında okuyucuların tatma niyetini etkileyen faktörlerin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determining the factors affecting the taste intention of the readers in gastronomy blogs
  1. Tez No: 983863
  2. Yazar: MERVE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK MURAT KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, gastronomi bloglarının okuyucular üzerindeki algısını ve bu algının yiyecek ve içecekleri tatma niyeti üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kartopu örnekleme ile toplam 410 kişiden veri toplanmıştır. Veriler SPSS 22 ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, gastronomi bloglarının okuyucular nezdinde genel olarak olumlu bir algıya sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmada, gastronomi bloglarının imaj oluşturma, bilgi sunma, empati yaratma, deneyim yaşatma ve siber topluluk etkisi yaratma gibi çeşitli boyutlarda etkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi ve gelir gibi faktörlerin gastronomi bloglarına yönelik algı ve tatma niyeti üzerinde farklılaştırıcı etkileri olduğu görülmüştür. Buna göre; erkeklerin kadınlara göre daha fazla tatma niyetinde oldukları, otuz beş yaş ve üzeri bireylerin genç yaş gruplarına göre gastronomi bloglarının deneyim yaşattığını daha fazla düşündükleri ve tatma eğilimlerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca evli bireylerin blog içeriklerinden daha fazla etkilendiği ve bu etkilenmenin davranışa dönüştüğü gözlemlenmiştir. Çalışmada blog okuyucularının gastronomi bloglarına ilişkin algısı ile bloglarda yer alan yiyecek ve içecekleri tatma niyetleri arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Bu çerçeve gastronomi bloglarının meydana getirdiği imaj oluşturmanın, bilgi sunmanın, deneyim yaşatmanın, empati yaratmanın ve siber topluluk etkisi oluşturmanın bloglarda yer alan yiyecek ve içecekleri tatma niyeti arasında pozitif ilişki olduğu belirlenmiştir. Çalışmada gastronomi bloglarına ilişkin algının tatma niyetini artırdığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda; tatma niyetinin, gastronomi bloglarının meydana getirdiği imaj, deneyim, empati ve siber topluluk etkisi tarafından şekillendiği belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, gastronomi bloglarının yalnızca yemek tarifleri sunan içerik platformları olmanın ötesine geçerek, tüketici davranışlarını etkileyen, gastronomi turizmine katkı sağlayan ve yeme-içme kültürünü şekillendiren dijital mecralar haline geldiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine readers' perceptions of gastronomy blogs and the impact of these perceptions on their intention to taste food and beverages. Data were collected from a total of 410 individuals using the snowball sampling method. The data were analyzed using SPSS 22. The findings revealed that gastronomy blogs are generally perceived positively by readers. The study identified that gastronomy blogs are effective in various dimensions such as creating an image, providing information, generating empathy, offering experiential content, and forming a sense of cyber community. The study also found that demographic factors such as gender, age, marital status, education level, and income had differentiating effects on perceptions of gastronomy blogs and the intention to taste. Accordingly, men were found to have a higher intention to taste compared to women. Individuals aged 35 and over believed more strongly than younger age groups that gastronomy blogs provide an experiential component and also demonstrated a higher tendency to taste. In addition, married individuals were observed to be more influenced by blog content, and this influence more frequently translated into behavior. A positive relationship was found between readers' perceptions of gastronomy blogs and their intention to taste the food and beverages featured in the blogs. In this context, it was determined that the creation of image, provision of information, experiential elements, empathy, and cyber community effects developed through gastronomy blogs were positively associated with the intention to taste. The study concluded that perceptions of gastronomy blogs enhance the intention to taste. Therefore, the intention to taste is shaped not only by the flavor or presentation of content but also by the social and psychological elements created by the blogs. Based on these results, it can be stated that gastronomy blogs go beyond being mere recipe-sharing platforms; they have become digital media tools that influence consumer behavior, contribute to gastronomy tourism, and shape food and beverage culture.