Üretim sistemlerinde itme ve çekme sistemlerinin karşılaştırılması ve bir uygulama
Comparing the push and pull systems in production systems and an application
- Tez No: 98388
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT DİNÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÜRETİM SİSTEMLERİNDE İTME VE ÇEKME SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI VE BİR UYGULAMA ÖZET Bu çalışmada üretim ortamlarında itme ve çekme sistemi yaklaşımları ele alınarak, iki sistemin avantaj ve dezavantajları açıklanmıştır. Konu ile ilgili olarak ticari isminin gizli tutulmasının istendiği bir işletmenin boyahane bölümünde uygulama yapılmıştır. îtme sistemleri malzeme yönetim sisteminde karmaşıklıklar, kaynak kapasitesinde belirsizlikler olan üretim ortamlarında etkili olmaktadır. Yapılan ana plan doğrultusunda herbir üretim bölümü için programlar oluşturulur, işler koordine edilir. Programların sık sık değişmesi söz konusudur. İş istasyonları sıradaki işlerini yaptıktan sonra yanmamulü sonraki iş istasyonuna iterler. Üretim süreci içerisinde hedeflenen üretim miktarına ulaşılmaya çalışılır; hata ve arızalar kabul edilmez, sürecin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yoğun değildir. İtme sistemlerine örnek olarak MRP sistemi verilebilir. Çekme sistemlerinde ise üretimi harekete geçiren unsur müşteri talepleri olmakta, herbir iş istasyonu ihtiyaç duyduğu anda bir önceki iş istasyonundan yanmamul çekmektedirler. Farklı müşteri taleplerini karşılayacak esneklik ve hızda üretimin gerçekleşebilmesi, üretim süreçlerinde, organizasyonda ve işletme kültüründe yapılacak bir dizi değişikliklerle mümkün olabilmektedir. Çekme sistemlerinin en dikkat çekici özellikleri eğitimli ve tecrübeli işgücü yapısı, süreç içerisinde iş istasyonları arasında tedarikçi-müşteri ilişkisi ve israfa izin vermemesi olarak sıralanabilir. Çekme sistemlerine örnek olarak ise TZÜ sistemi ele alınmıştır. MRP ve TZÜ sistemleri çoğu zaman birbirlerine alternatif olarak sunulmuş olsalarda, gerçekte odaklandıkları konular itibari ile ayrı ayn avantajlı özelliklere sahiptirler. MRP sisteminin planlama odaklı güçlü yönü ile TZÜ sisteminin üretim süreci odaklı yönünün bir arada kullanılması başarılı sonuçlar doğurmaktadır. Uygulama olarak boyahane bölümünde yapılan çalışmalar TZÜ sistemi ağırlıklı olmakla beraber, MRP uygulamaları hakkında da bilgi verilmiştir. Boyahanede etkin kapasite kullanımı, yerleşim düzeni ve iyileştirme çalışmaları ile TZÜ sistemi açısından olumlu sonuçlar alınmıştır. Yakın bir zamanda işletmeye adapte edilen MRP sistemine ise uyum süreci devam etmekle beraber henüz net bir sonuca ulaşılamamıştır. ıx
Özet (Çeviri)
COMPARING THE PUSH AND PULL SYSTEMS IN PRODUCTION SYSTEMS AND AN APPLICATION SUMMARY In this study, push and pull systems and also their superiorities and inferiorities in production environments are explained. Application about the subject is prepared at coating section of a company which wants to hide its trade name. Push systems are very effective at the complex situations of material management system and uncertain resource capacity planning activities. By the direction of the master schedule, the production programs are declared for every production stage and so all the works around are coordinated. These programs are changed often. Work stations push the semiproduct to the next stage of the production after completing its own work on this part. To reach the exact amount of product which is aimed for daily production period, is the most important thing for the push systems. However, by the management, the failures and breakdowns are not acceptable and also there is no enough efforts from the management about the development of the production system. MRP systems are shown as an example for the push systems. Customer demand is the main element make the production environment move up in pull type production systems and each work station pulls the exact amount of semiproduct from the previous work station when its own real demand is occured. To meet the diffrent type of customer order, the production system must be flexible and swift. And its succeeded only by changing the production process, organization structure and company culture. Educated and trained workforce, vendor-customer relationships between the work stations, abandoning from all kind of wastes are the major characteristics of pull systems. JIT (Just In Time) system are indicated as an example for the pull systems. MRP and JIT systems are usually examined as an alternative of each other. But, however, their diffrent scopes for the production systems are able to be combined. Planning which is the most effective characteristic of MRP system, and development of the production execution which is the strong side of the JIT systems are able to be used together in production environments more effectively. The studies as an application, at the coating section of the company, are much about JIT system than MRP system. By the effective capacity using, layout planning and continuously improvement studies, satisfactorily results are taken about JIT system. MRP system which was implemented to the company a few months ago is not used effectively in coating stage yet.