Kadının siyasi haklarını kazanma süreci: Güney Kore örneği
The process of women's acquisition of political rights: The case of South Korea
  1. Tez No: 983898
  2. Yazar: İLAYDA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞEN İNCE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Güney Koreli kadınların siyasal haklarını elde etme sürecini tarihsel, toplumsal ve kuramsal bir çerçevede ele almayı amaçlamaktadır. Özellikle feminist kuram doğrultusunda yapılan incelemelerde, bu sürecin literatürde sınırlı yer bulduğu ve yeterince değerlendirilmediği görülmektedir. Bu bağlamda, feminizm ve anti-feminizm gibi ideolojik ayrışmaların etkili olduğu Güney Kore'de kadınların siyasal hak mücadelesi feminist bir bakış açısıyla analiz edilmiştir. Araştırmada öncelikle kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiş, elde edilen kaynaklar doküman analizi yöntemiyle sistematik olarak incelenmiştir. Veri toplama sürecinde çok aşamalı örnekleme yöntemi kullanılmış; önce tabakalı, ardından amaçlı örnekleme yoluyla ilgili kaynaklara ulaşılmıştır. Tezde, Japon sömürge döneminde kadınların maruz kaldığı cinsel şiddet, militarizm ve sömürge politikaları ile 1 Mart Hareketi ve misyonerlik faaliyetlerinin kadın hareketine etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca Silhak ve Donghak gibi yerel düşünce akımlarının kadın bilinci üzerindeki etkisi tartışılmış; demokratikleşme sürecindeki kadın temsili ve feminist örgütlenmeler çok katmanlı biçimde ele alınmıştır. Bu çalışma, kadınların siyasal hak mücadelesini yalnızca hukuki değil, aynı zamanda ideolojik, kültürel ve tarihsel bir süreç olarak değerlendirmektedir. Güney Koreli kadınların siyasal hak mücadelesi, Japon sömürgesi dönemindeki baskı ve direnişle başlamıştır. Bağımsızlık sonrası dönemde kadınlar, siyaset alanında yer almaya çalışmış ve bazı öncü isimler öne çıkmıştır. 1960'lardan itibaren feminist hareketler güçlenmiş, kadınlar daha örgütlü hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the process through which South Korean women gained political rights from a historical, social, and theoretical perspective. In particular, it is observed that the literature on this process, especially from a feminist theoretical standpoint, is limited and insufficiently explored. In this context, the political rights struggle of women in South Korea, where ideological divisions such as feminism and anti-feminism have had an impact, is analyzed from a feminist perspective. The study begins with an extensive literature review, and the collected sources are systematically examined using document analysis. A multi-stage sampling method was employed in the data collection process; first, stratified sampling, followed by purposeful sampling, was used to access the relevant sources. The thesis evaluates the effects of sexual violence, militarism, and colonial policies that women experienced during the Japanese colonial period, as well as the impacts of the March 1st Movement and missionary activities on the women's movement. Additionally, the influence of local intellectual currents such as Silhak and Donghak on women's consciousness is discussed, and women's representation in the democratization process and feminist organizations is examined in a multi-layered manner. This study views the political rights struggle of women not only as a legal process but also as an ideological, cultural, and historical one. The political rights struggle of South Korean women began with oppression and resistance during the Japanese colonial period. In the post-independence era, women sought to participate in politics, and some pioneering figures emerged. From the 1960s onward, feminist movements gained strength, and women became more organized.