Tasarım olgusu ve eşzamanlı mühendislik çerçevesinde bir örnek uygulama
- Tez No: 98390
- Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ TAPTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Tasarımda mükemmele duyulan gereksinim insanlık tarihinin hiçbir döneminde 20. yüzyılın özellikle son yıllarında olduğu kadar önem kazanmamıştır. Son dönemlerde dünya çapındaki rekabet, nitelikli tüketim mallarının, ileri teknoloji ürünlerinin ve malzemelerinin üretiminde yoğunlaşmıştır. Dolayısıyla, günümüzün acımasız rekabet ortamında, dünya pazarlarına talep ve rekabet edebilir ürünler sunmanın ve ülke ekonomisine katkı sağlamanın yolu özgün tasarıma dayalı, katma değeri yükse, kaliteli ürünler üretmekten geçmektedir. Daha iyi ürünler üretmenin yolu, tasarım konusunun anlaşılmasından ve tasarım prosesinin geliştirilmesi için gerekli koşulların araştırılmasından geçmektedir. Her geçen gün gelişen tasarım olgusunun yanında tasarımı da içinde kapsayan yepyeni bir strateji 1980'li yıllardan itibaren rekabetin en büyük savaş araçlarından biri haline gelmiştir: Eşzamanlı Mühendislik. Eşzamanlı düşünme, tasarlama, üretme anlayışı özellikle bilimesel ve teknolojik düzeydeki Ar-Ge faaliyetlerini bütünleştirmeyi hedef alan bir stratejik mühendislik yaklaşımı olarak tasarlanmış ve“Eşzamanlı Mühendislik”olarak adlandırılmıştır ve 1980'li yıllarda yöntemsel olarak tanımlanmıştır. Eşzamanlı mühendislik kavramı 1990'lı yıllardan bu yana rekabette başarılı olmak isteyen şirketlerin değişim stratejileri arasında yer almaktadır. İnsanın düşünen ve üreten yanının getirdiği yenilikçi hareketler, buluşlar ve icatlar her zaman için insanlık tarihinde önemli yer tutmuş ve değişimlere temel hazırlamıştır. İnsanın doğası gereği içerisinde var olan yenilikçi düşünce ile kendine yetme düşüncesi arasındaki çelişkiden kurtulması ancak sosyoekonomik dengenin sağlanması ile olasıdır. Yenilikçi düşüncenin şekillendirilmesinin doğru zamanda, yaratıcı yaklaşımlarla desteklenerek bir bütün olarak ele alınması ancak sistematik ve bütünleşik bir çalışma ile mümkündür. Günümüzde eşzamanlı mühendislik çalışma sistematiğini yakalamış ve benimsemiş olan ülkeler, gerek gelişmiş sanayileri ve gerekse yaşam standartlarına getirmiş oldukları kolaylıklarla dünya pazarlarında birçok konuda başarıyı yakalamışlardır, değişime ayak uydurmuşlardır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Designing is an intellectual attempt to meet certain demands in the best possible way. It is an engineering activity that touches on nearly every aspect of human life, relies on the discoveries and laws of science and creates the conditions for applying these laws to the manufacturing of useful products. Designing is a creative activity that calls for a sound background in mathematics, physics, chemistry, mechanics, thermodynamics, fluid mechanics, electrical engineering, production processes, materials technology and design methods, together with practical knowledge and experience in specialist fields. Designing requires, in general, optimization of conflicting multiple objectives with varying constraints. Requirements change with time, so that a particular solution can only be optimized within a particular set of circumstances. Furthermore, it is not enough to optimize the design alone, it should be optimized together with the process of manufacturing. This brings even more conflicting objectives and constraints in already crowded optimization process. Designing plays an essential part in the manufacture and processing of raw materials and products. It calls for close collaboration with workers in many other divisions. In the early the designer led the whole innovation process from concept to delivery of the product and this meant that a single mind oversaw the whole picture. As mechanical engineering expanded its horizons, the designer needed drafting personnel to carry out the laborious work of converting ideas into drawings that could be used to manufacture the product. This group of drafting experts evolved into the traditional drawing office team and a new culture emerged where the engineer became detached from the process and relied on the designer to use experience, develop standards and take over the responsibility of bringing quality to the design of the product Thus developed the two elements of the mechanical engineering process, the engineer and the designer. Thus, to collect all the information he needs, the designer must establish close links with salesman, buyers, cost accountants, estimators, planners, production engineers, materials specialists, research workers, test engineers and standard engineers. A good flow of information and regular exchanges of experience are essential and must be encouraged by proper organization and personal behavior. In this point of view, the design activity becomes very important for organizations to compete with other organizations. Today, many industries in the field of product design are becoming increasingly worried today about their competitiveness. They are right to be worried about this and the fact that designing products for today's world needs a new and innovative approach. Industries can no longer survive on the old traditional methods that served so well in the middle part of this century.Industries that are struggling for survival today will say that the inability to bring products to market in a timely way is the biggest single factor that threatens them in the face of worldwide competition. However, other factors, like cost and reliability, are also high on the list of shortfalls in the present methods of product innovation. In this hard struggle, a new kind of approach was defined by DARPA (The Defense Advanced Research Project Agency) in 1982: Concurrent Engineering. Concurrent engineering is a systematic approach to the integrated concurrent design of products and their related processes, including manufacture and support. This approach is intended to cause the developers, form the outset, to consider all elements of the product life cycle from concept through disposal, including quality, cost schedule, and user requirements. Concurrent engineering provides a systematic and integrated approach to introduction and design of products. The subsets of concurrent engineering include design for manufacture, design for assembly, design for maintainability, design for disposal and so on. Functions such as design and engineering are integrated in terms of continuous and complete information exchanges. As the commencement of each distinct stage, overlapping activities can take place, leading to concurrency in product development. Effective concurrent engineering practice requires good communications between disparate functions associated with product life-cycle. The information must have common ownership, be shared freely and must be easily and freely accessible. As information is seen to be power in functionally organized traditional companies, this suggests more open organizational structures such as a matrix management and team work. Concurrent engineering is therefore the integration of all company resources needed for product development, including people, tools and resources, and information. Concurrent engineering is generally recognized as a practice of incorporating various life-cycle values into the early stages of design. These values include not only the products' primary functions but also its esthetics, manufacturability, assembly, serviceability, and recyclability. Concurrent engineering is largely an organizational and managerial challenge: communication between the different parts involved, early design reviews by the development team, and applying value engineering / quality function deployment. XI