İklim eylem planları ve mekânsal planlama ilişkisi: Gaziantep kent merkezi örneği
The relationship between climate action plans and spatial planning: The case of Gaziantep city center
  1. Tez No: 983920
  2. Yazar: EMİNE ZORKİRİŞÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ulusal düzeyde geliştirilen iklim eylem planlarının yerel düzeyde nasıl yansıma bulduğunu ve yerel iklim eylem planları ile mekânsal planlar arasındaki entegrasyon düzeyini Gaziantep ili kent merkezi örneği üzerinden değerlendirmektir. Türkiye'nin Kyoto Protokolü (2009) ve Paris Anlaşması'na (2021) taraf olmasıyla birlikte, iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik politika ve stratejiler hem ulusal hem de yerel ölçekte hız kazanmıştır. Gaziantep, ilk İklim Eylem Planını 2011 yılında hazırlamış, 2016'da güncellemiş ve 2017'de Belediye Başkanları Sözleşmesi'ni imzalayarak 2018'de Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı, 2021'de ise "Yeşil Şehir Eylem Planı'nı yayımlamıştır. 2011 yılı sonrası dönemde Gaziantep ilinde hazırlanan yerel planlar sektörel ve tematik bir çerçevede değerlendirilmiştir. Çalışma, belge incelenmesi ve içerik analizi tekniklerini içeren yöntem bir kurgu doğrultusunda yürütülmüştür. İlk aşamada araştırma problemi ve kuramsal çerçeve belirlenmiş; ikinci aşamada Gaziantep'e ait iklim eylem planları (GİDEP, SEİEP, YŞEP, UYEP) ile mekânsal plan belgeleri (ÇDP, NİP, UİP) incelenmiştir. Üçüncü aşamada, ulusal ve uluslararası literatür doğrultusunda üst değişkenler, sektörler ve alt değişkenler tanımlanarak kavramsal çerçeve oluşturulmuş; son aşamada ise iklim eylem planlarındaki hedef, strateji ve eylemler mekânsal plan kararlarıyla karşılaştırılarak sektörel- tematik uyum analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, Gaziantep örneğinde yerel ölçekteki iklim eylem planları ve mekânsal planlar arasındaki ilişki, iklim değişikliğine karşı dayanıklılığın artırılması ve sürdürülebilir kentsel gelişimin sağlanması açısından yeterli düzeyde değildir. İklim eylem planı stratejilerinin, mekânsal planlara aktarılması, kentlerin daha sürdürülebilir ve iklime dayanıklı hale gelmesinde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate how climate action plans developed at the national level are reflected at the local level and the level of integration between local climate action plans and spatial plans, using the example of the city center of Gaziantep province. With Turkey becoming a party to the Kyoto Protocol (2009) and the Paris Agreement (2021), policies and strategies to combat climate change have gained momentum at both the national and local levels. Gaziantep prepared its first Climate Action Plan in 2011, updated it in 2016, signed the Covenant of Mayors in 2017, published a Sustainable Energy and Climate Action Plan in 2018, and published a Green City Action Plan in 2021. Local plans prepared in Gaziantep province after 2011 were evaluated within a sectoral and thematic framework. The study was conducted using a methodology that included document review and content analysis techniques. In the first stage, the research problem and theoretical framework were defined; in the second stage, Gaziantep's climate action plans (GİDEP, SEİEP, YŞEP, UYEP) and spatial planning documents (ÇDP, NİP, UİP) were examined. In the third stage, a conceptual framework was established by defining the superordinate variables, sectors, and subordinate variables in line with national and international literature; in the final stage, a sectoral-thematic compatibility analysis was conducted by comparing the targets, strategies, and actions in the climate action plans with the spatial planning decisions. As a result, in the case of Gaziantep, the relationship between local-scale climate action plans and spatial plans is not sufficient in terms of increasing resilience to climate change and ensuring sustainable urban development. The transfer of climate action plan strategies to spatial plans plays an important role in making cities more sustainable and climate resilient.