Maximum power point tracking in PV systems under changing daylight levels
Değişen gün ışığı seviyeleri altında PV sistemlerinde maksimum güç noktası takibi
- Tez No: 983934
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, MATLAB/Simulink kullanılarak değişen güneş ışığı ve sıcaklık koşulları altında bir fotovoltaik (PV) sistem modelinin geliştirilmesi ve performans değerlendirmesine odaklanmaktadır. Prof. Dr. İsmail Hakkı Altaş'ın danışmanlığında geliştirilen model, bu çalışmada Maksimum Güç Noktası Takibi (MPPT) performansında daha yüksek doğruluk elde etmek için güncellenmiş ve geliştirilmiştir. Güncellenen model, PV modüllerinin voltaj, akım ve güç tepkilerini analiz etmek için gerçekçi ışınım ve sıcaklık değişimlerini simüle etmektedir. Simülasyon sonuçları, geliştirilmiş modelin değişen güneş ışığı seviyeleri altında salınımları azaltarak ve daha hızlı dinamik tepki vererek maksimum güç noktasını etkili bir şekilde takip ettiğini göstermektedir. Sistem, ışınım geçişleri sırasında voltaj kararlılığını koruyarak dayanıklı ve uyarlanabilir bir performans sergilemektedir. Genel olarak, geliştirilmiş PV modeli, değişken çevre koşulları altında MPPT davranışını ve verimliliğini analiz etmek için uygun bir platform sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the enhancement and performance evaluation of a photovoltaic (PV) system model under varying sunlight and temperature conditions using MATLAB/Simulink. The model, originally developed under the supervision of Prof. Dr. İsmail Hakkı Altaş, was updated and improved in this study to achieve higher accuracy in Maximum Power Point Tracking (MPPT) performance. The modified model simulates realistic irradiance and temperature variations to analyze voltage, current, and power responses of PV modules. Simulation results show that the enhanced model tracks the maximum power point effectively, with reduced oscillations and a faster dynamic response under changing sunlight levels. The system maintains voltage stability during irradiance transitions, demonstrating robust and adaptive performance. Overall, the improved PV model provides a reliable platform for analyzing MPPT behavior and efficiency under variable environmental conditions.