Acil serviste fraktür şüphesi taşıyan hastalara çekilen pelvis bilgisayarlı tomografi görüntülerinin yapay zeka ile değerlendirilmesi
Evaluation of patients with risk of pelvik farctures in emergecy department using artificial intelligence on CT images
  1. Tez No: 983945
  2. Yazar: YÜKSEL CURCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, acil servise pelvik fraktür şüphesi ile başvuran hastaların bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinde kırık tespiti için geliştirilen yapay zeka (YZ) modelinin performansını değerlendirmektir. Retrospektif olarak yürütülen çalışmaya, 01.01.2019- 01.01.2024 tarihleri arasında Pelvik BT çekilen, 18 yaş üstü 1060 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri ve radyolog raporları hastane kayıtlarından alınmış, BT görüntüleri anonimleştirilerek DICOM formatında toplanmıştır. Python kullanılarak Evrişimli Sinir Ağı tabanlı bir yapay zeka modeli geliştirilmiş ve kırık varlığını tespit edecek şekilde eğitilmiştir. İstatistiksel analizde Pearson Ki-kare testi kullanılmıştır (p<0.05 anlamlı kabul edilmiştir). Radyologlar hastaların %31,2 'sinde kırık saptarken, en sık etkilenen bölge femur kemiği olarak saptanmıştır (%18,6). Yapay zeka modeli ise %59,2 oranında kırık tespit etmiş; duyarlılığı %72,8, özgüllüğü %46,9 olarak ölçülmüştür. Yapay zeka ile Radyolog raporları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p<0.001). Modelin majör fraktürleri tanıma eğiliminde olması, yüksek yanlış pozitiflik oranı ve performans değişkenliği, mevcut haliyle tek başına güvenilir bir tanı aracı olmasını sınırlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the performance of an artificial intelligence (AI) model in detecting fractures on computed tomography (CT) images of patients presenting to the emergency department with the risk of pelvic fracture. Conducted retrospectively, it included 1,060 patients aged 18 and above who underwent pelvic CT between 01.01.2019-01.01.2024. Demographic data and radiologist-reported CT findings were obtained from hospital records, and CT images were collected in anonymized DICOM format. A Convolutional Neural Network (CNN)-based artificial intelligence model was developed using Python to perform binary classification for the presence of fractures. Chi-square test was used for statistical analysis (p<0.05 considered significant). Radiologists detected fractures in 31,2% of patients, with femur bone being the most commonly affected area (18,6%). The artificial intelligence model identified fractures in 59,2% of cases, showing 72.8% sensitivity and 46.9% specificity. The difference between artificial intelligence results and radiologist reports was statistically significant (p<0.001). The model's tendency to recognize major fractures, model's high false-positive rate and variable performance across age groups and anatomical locations limit its current reliability as a standalone diagnostic tool.